Semih'e özel tasarım kalp

Sağlık Bakanlığı, kalp hastası Semih için devreye girdi Almanya'dan onun ölçülerine göre yapay kalp sipariş edildi

Semih'e özel tasarım kalp
Cumartesi 26.09.2015
ABONE OL
İstanbul Okmeydanı'nda yaşayan 10 yaşındaki Semih Dönmez, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'na gidiyordu. Geçtiğimiz haziranda aniden ayakları şişmeye başladı. Doktorlar kalbinin yüzde 15 kapasiteyle çalıştığını tespit ettikleri Semih'e kalp yetmezliği teşhisi koydu. Semih gün geçtikçe halsizleşiyor ve gücü tükeniyordu. Kalp nakli için kalp bağışı az olduğundan son umut yapay kalp cihazıydı. Ama büyükler için tasarlanmış yapay kalp cihazları ona takılamıyordu. Bu nedenle onun için Almanya'da kendi ölçülerine göre yeniden yapay kalp üretilmesi için bilim insanları işbaşına geçti. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Nakli ve Yapay Kalp Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Kaan Kırali, bir terzi gibi Semih'in kalbini ölçüp biçti ve ona uygun kalp ölçümlerini Almanya'daki üretici firmaya gönderdi. Kırali "Sağlık Bakanlığı, parayı ödüyor. Maliyeti 250 bin lira. Semih'in boy, kilo, yaş ve kalp ölçümlerini gönderdim. Kalbinin durumunu, göğüs boşlukları ölçümlerinin hepsini yaptık. Şimdi bekliyoruz" diyor.

BAĞIŞ OLURSA NAKLEDİLİR
Yaklaşık 3 aydır hastanede yatan Semih, eğer kalp bağışı olursa ve bağışçının kalbi Semih'in kalbiyle uyumlu çıkarsa kalp nakli olabilecek.

'EVLADIM ÖNÜMDE ERİYOR'
Anne Hatice Dönmez "Evladım gözümün önünde eriyor. Yapay kalp cihazı için umutluyuz" diye konuştu. Semih ise kalbini bekliyor. O koyu bir Fenerbahçeli. En çok Van Persie'yi seviyor. "Eskiden sokakta çok güzel futbol oynardım. Van Persie gibi goller atardım" diyor.