Etkinliklerle Ramazan

11 ayın sultanı Ramazan’ın manevi iklimi bu yıl da Türkiye’nin dört bir yanında belediyelerin yaptığı etkinliklerle yaşatılacak. İşte il il belediyelerin yapacağı etkinlikler...

Etkinliklerle Ramazan
İstanbul'da Ramazan ayı; dini, sanatsal ve kültürel etkinliklerle dolu. Tasavvuf müziğinden şiir dinletilerine, geleneksel gösteri sanatlarından sohbetlere kadar onlarca etkinlik İstanbullularla buluşacak. Ramazan coşkusu Maltepe ve Yenikapı sahillerindeki dev şehir parklarında yaşanacak.

ASIRLIK SANATLAR
İstanbulluların Ramazan ayında yoğun ilgi gösterdiği tarihi Sultanahmet Meydanı, bu yıl da Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı'na ev sahipliği yapıyor. Sultanahmet Meydanı'nda, Ramazan ayı boyunca, İstanbul'la özdeşleşen firmaların ürünlerinin sunumları ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımı yapılacak. Ziyaretçiler, ebru, çini, tezhip gibi geçmişi eskilere dayanan sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip olacak.

GELENEKSEL TATLAR
İstanbullular, Yenikapı sahilindeki etkinlik alanında kurulan çarşıda; sıcak yemekten tatlılara, simitten Osmanlı şerbetine kadar geleneksel tatların yanı sıra el sanatları ürünlerinden giyime, kitaptan hediyelik eşyaya kadar ihtiyaç duydukları her şeye rahatlıkla ulaşabilecekler. İstanbulluların huzur içinde ibadet edebilmeleri için Yenikapı sahilinde özel çadır kuruldu. Kadın ve erkekler için ayrı olarak oluşturulan namaz alanlarında yaklaşık 2 bin kişi Teravih namazı kılabilecek. Ayrıca ücretsiz kablosuz internet erişimi, Sağlık Odası, İletişim Noktası, Bahçe Market ve daha fazlası Yenikapı'da yer alacak.

DUYGU YÜKLÜ ATMOSFER
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Maltepe sahilinde 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerine kurulan Avrupa'nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezi, bu yıl da Anadolu Yakası'ndaki Ramazan etkinliklerine ev sahipliği yapacak. İstanbullular iftar öncesi, iftar sonrası ve Teravih namazı sonrası düzenlenen Tasavvuf Müziği dinletileri ile Ramazan'ın maneviyatını gönüllerince yaşayacak. Tiyatrolardan sahne gösterilerine, Orta oyunlarından Hacivat-Karagöz gösterilerine kadar pek çok etkinlik Maltepe'de yer alacak.

SABAH YURT HABERLER EKİBİ ANADOLU'DAN BİLDİRİYOR

Mahalle iftarları, gösteriler

Muharrem DOĞANTEZ/BURSA: Bursa'da da Ramazan hazırlıkları tamamlandı. Cami ve ibadethanelerde Ramazan temizliği yapıldı. Belediyeler, sokak iftarları için programlarını yaptı. Merinos park, Ramazan etkinlikleri için özel olarak hazırlandı. 11 ayın sultanı Ramazan ayının, kentin ruhaniyetli kimliğine uygun olarak, kardeşlik, barış, huzur ve paylaşım içinde geçmesi amacıyla toplumun tüm kesimlerini kucaklayan programlar hazırladı. Ramazan ayı boyunca kentin farklı noktalarında kurulan aşevleri ile 10 bin kişiye her akşam iftar yemeği verilecek, 17 ilçede belirlenen 50 bin kişiye gıda yardımları yapılacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl Ramazan eğlencelerinin mekânı Merinos Park olacak. Tasavvuf müziğinden, animasyon gösterilerine, orta oyunundan Karagöz -Hacivat'a, faslı Ramazan konserlerinden sema gösterilerine kadar Ramazan ikliminin en güzel şekilde yaşanması sağlanacak.

KUR'AN OKUNACAK

Özgür ÖZDEMİR/TRABZON:
Trabzon'da Ramazan etkinlikleri yarın saat 21.00'da Yenimahalle'deki İpekyolu Fuar alanında gerçekleştirilecek. 2015 Dünya Kur'an-ı Kerim okuma birincisi Ferruh Muştuer'in Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayacak açılışta Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehter Takımı da konser verecek. Sahne programları 3 Temmuz Pazar günü, diğer etkinlikler ise 10 Temmuz Pazar günü sona erecek. Öte yandan, Ortahisar Belediyesi de 5 ayrı noktada iftar sofraları kuracak. Ayrıca Ramazan ayı boyunca düzenlenecek farklı etkinliklerle, vatandaşlara Ramazan ayının manevi iklimi yaşatılacak.

RAMAZAN SOKAĞI

ÖMER ŞANLI/BİNGÖL:
Ramazan öncesi denetimlerini sıklaştıran Bingöl Belediyesi, 20 işyerinin yer alacağı Ramazan Sokağı ve bin kişilik iftar çadırı kuracak. Sokakta kafe, pastane ve büfeler olacak. Ramazan sokağının yanında da bin kişilik iftar çadırları yer alacak ve toplam 15 personelin hizmet verecek.

RAHMET AKŞAMLARI

Halit TURAN / KONYA:
Konya'da Ramazan ayının ruhuna uygun coşkuyla yaşanması için Büyükşehir Belediyesi tarafından rahmet akşamları etkinlikleri hazırlandı. Bir ay boyunca sürecek etkinliklerde birlik ve beraberlik mesajları verilecek. Teravih namazlarının açık havada kılınması için bu yıl Mevlana Meydanı hazırlandı. Ramazan boyunca sürecek etkinliklerde ünlü hafızlardan Kur'an tilaveti ve teravih namazları, konserler, söyleşiler ve tiyatrolar yer alacak. İftar sonrasındaki programlar kent merkezindeki kültür parkta yapılması planlanırken, teravih namazları ise İl Müftülüğü'nün organizasyonuyla her gün başka bir imam tarafından Mevlana Meydanı'nda açık havada kılınacak.

"GÖNÜLLERi YAPALIM"

Nezir GÜNEŞ/MARDİN:
Mardin'de bu yılın Ramazan teması "Gelin Gönüller Yapalım, Bu Ramazan Ve Her Zaman." Bu çerçevede kişinin kendisine, ailesine, akrabalarına, komşularına, uzak ve yakın Müslüman kardeşlerine, mültecilere, sokak çocuklarına, yetimlere, yaşlılara, bütün insanlara kısacası hangi coğrafyada olursa olsun insana, eşyaya ve tabiata iyilik yapmayı teşvik eden çalışmalar yürütülecek.

MAHALLELİ İFTARDA

Ahmet Emre ATALAY / KARAMAN:
Karaman Belediyesi, "Karaman Ramazan'da bir başka güzel" ismini verdiği etkinliklerle Karamanlılara unutulmaz bir Ramazan ayı yaşatmayı planlıyor. Sabit bölgelere iftar çadırları kurmak yerine, her 3 günde 3 mahalle bir araya getirilerek birlikte iftar yapılacak. Tiyatro gösterileri ve orta oyunları da sergilenecek.

DADAŞLAR TİYATROYA

Sinan AYDIN / ERZURUM:
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, sohbet toplantıları, şiir geceleri ve tiyatro gösterileri ile vatandaşlara Ramazan'da etkinlik hizmeti sunacak. Büyükşehir belediyesi bünyesinde Kurulan Şehir Tiyatrosu, merkez ve ilçelerde oluşturulacak stantlarla her gün bir ilçede iftar sonrası tiyatro gösterisi sunacak. Merkez ve ilçelerde oluşturulacak sokak iftarlarına katılacak olan vatandaşlar, iftar sonrası ile salonda veya iftar yapılan alanda oluşturulacak sahnede tiyatro izleme imkânı bulacaklar. Erzurumlular, Hacivat ve Karagöz'ün maceraları ile çeşitli oyunları izleme şansı bulacak. Çocuklar için de yine eğlenceli komik tiyatro gösterileri sunulacak.
BİZE ULAŞIN