Kurban Bayramı ne zaman?

2016 Kurban Bayramı ne zaman? Bayram kaç gün tatil olacak?

Kurban Bayramı ne zaman?

KURBAN BAYRAMI 2016'DA NE ZAMAN BAŞLIYOR

İslam dininde hicri takvimin Zilhicce ayının onuncu gününde başlayan ve toplam dört gün süren kurban bayramı, dini bayramlardan bir tanesidir. Sabırsızlıkla beklenen kurban bayramı 2016 yılında 12 Eylül Pazartesi günü başlıyor. 2016 kurban bayramı tatili kaç gün olacak sorusuna verilecek cevap da çok merak ediliyor çünkü bu sene de kurban bayramı okulların açık olduğu zamanlara denk gelmeyecek ve aileler rahatlıkla tatile gidebilecek. Kurban bayramı çocuklar için resmi tatil anlamına gelir fakat 2016 senesinde kurban bayramı sebebiyle okullar tatil edilemeyecek. Çünkü 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı, 19 Eylül günü başlayacak. İslam dininde asırlardır devam eden ve farz ibadeti olan kurban kesme, her sene kurban bayramında yapılıyor. Yaz tatiline denk gelen 2016 kurban bayramı arefesi 11 Eylül Pazar günü olacak ve kurban bayramı tatilinde toplamda 4,5 gün sürecek tatil olacak.

KURBAN BAYRAMI:
Arefesi 11 EYLÜL PAZAR
1. günü 12 EYLÜL PAZARTESİ
2. günü 13 EYLÜL SALI
3. günü 14 EYLÜL ÇARŞAMBA
4. günü 15 EYLÜL PERŞEMBE

NEDEN KURBAN KESİLİR?

Kurban kelimesi sözlükte Allah'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelir. Dini bir terim olarak ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Akıllı, hür ve dini ölçülere göre zengin sayılan kul, ilahi rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hem de Allah'a yaklaşmış olur. Kurban ibadeti, İslam toplumlarının 'şiarı' sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman'ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir işaretidir. Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnettir. Dini kaynaklarda Hz. Muhammet'in kurbanını daima kestiği belirtilmektedir.

Dini24 Mayıs 2016 11:16Umre fiyatları ne kadar? -(2016) Ramazan umresi kayıtları ve Diyanet bilgileri belli oldu!Umre fiyatları ne kadar ve nasıl yapılır 2016 yılı hakkında detaylı bilgiler Ajanshaber.com'da.

KURBAN NE ZAMAN KESİLMELİ?

İslam dininde kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti bayram namazı kılınan yerlerde namazdan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde sabah namazı vakti olduktan sonra başlar ve bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz vakitlerinde kesilmesi dinimizce daha uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir. Şafii mezhebinde ise kurban, bayramın dördüncü gününde de kesilebilir. Kurban, hanefilik mezhebine göre bayramın ilk üç günü kesilmelidir. Peygamber Efendimiz bu konuda şöyle buyurmuştur: "Kurban kesme (nahr) günleri üçtür. Bunların en faziletlisi de ilk gündür" (Muvatta, Dahaya 6; Zeylei, Nesbu'r-Raye, III/82, IV/278). Kurban kesmenin en faziletli olduğu gün, bayramın birinci günüdür. Kurban kesme vakti kurbanın birinci günü tan yerinin ağarması ile girer, üçüncü günü güneşin batmasından az öncesine kadar devam eder.

KURBAN KESMEK MÜSLÜMANLARA NASIL FARZ OLDU

Kurban kesmek, İslam dinindeki farzlardan birisidir. İSlamın 5 farzı arasında yer alan kurban kesmek, bu özelliği sayesinde Müslümanlar için sevaptan çok daha fazla anlama gelmektedir. Hazreti İbrahim zamanından beri kesilmekte olan kurban, onun sayesinde müslümanlara farz kılınmıştır. Hazreti İbrahim bir gün rüyasında oğlunu kurban ettiğini görür ve oplunun onayını da alarak onu Allah yolunda kurban etmeye hazırlanır. Bu noktada Allah, ona oğlu yernie bir koçu kurban etmesi için ona bir koç gönderir. Bu olaysonrasında kurban kesmek Müslüman alemine farz kılınmıştır. İsla dünyasının dini kitabı olan Kuran'ı Kerim'de bu şekilde geçen olay, ayetlerle gösterilmiştir.

Hz. İbrahim oğlu İsmail ile ilgili bir rüya görür. Rüyasında oğlunu kurban etmesi gerektiği ifade edilmektedir. Vermesi oldukça zor olan bu karar, Hazreti İbrahim'i de zoralmıştır. Fakat o, oğlu İsmail'i yanına alıp, onu kurban edeceği mekana doğru yürümeye başlar. Kuran'ı Kerim kitabında bu olay ile ilgili şu hadisler yer almaktadır: "Oğlu İsmail kendisi ile yürüyecek yaşa ulaşınca İbrahim ona dedi ki: Oğlum ben rüyamda seni kurban ettiğimi görüyorum. Sen buna ne dersin? İsmail, "Babacığım sen emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın." dedi. İkisi de Allah''ın emrine uydular. İbrahim kurban etmek üzere oğlunu yere yatırdı. O sırada biz nida ettik: "Ey İbrahim! Sen rüyanda emrolunana uydun. İyilik yapan ve iyi kullukta bulunanları işte biz böyle mükafatlandırırız. Muhakkak ki bu apaçık bir imtihandı. Ona oğlu yerine büyük bir kurbanlık koç gönderdik. Daha sonra gelenler arasında ona güzel bir nam nasip ettik. İbrahim''e selam olsun." (Kur''an-ı Kerim; 37/102-109).

BİZE ULAŞIN