Donarak değil dayaktan ölmüş

İstanbul Fatih’te sokakta donarak hayatını kaybettiği iddia edilen 10 aylık Aybüke bebeğin darp edildiği ve bakımsızlıktan öldüğü tespit edildi. Anne, baba ve anneanne hakkında müebbet hapis istemiyle dava açıldı

Donarak değil dayaktan ölmüş
Fatih'te 5 Ocak 2016'ta meydana gelen olayda 10 aylık Aybüke'nin götürüldüğü özel hastanede öldüğü belirlendi. Donarak can verdiği iddia edilen minik Aybüke'nin ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından yapılan incelme sonucunda, minik bebeğin kafatasında kırık olduğu ve ölümünün kafa travmasına bağlı olarak akciğer enfeksiyonu sonucu gerçekleştiğine dair rapor verildi. Anneanne Canan Aktaş'ın ifadesine başvuruldu. Anneanne, kızı Feride Aktaş'ın evlilik dışı ilişkiden dünyaya getirdiği torununu, bakması için kendisine bıraktığını anlatarak, "Kızım otobüslerde hosteslik yapıyor. Bebeği bana bırakmıştı. Evim yok. Bebek ile bir süre akrabalarımın yanında kaldım. Daha fazla kalamayınca da Fatih'teki bir cami avlusunda yaşamaya başladım. Bize yardım eden insanlar sayesinde karnımızı doyuruyorduk. Olay gecesi Aybüke ile cami avlusunda uyuduk. Sabah uyandığımda Aybüke'nin hareketsiz olduğunu gördüm. Çok korktum. Hemen kucağıma alıp, koşarak hastaneye götürdüm. Torunumla akrabamın yanında kaldığım sırada Aybüke koltuktan düşmüştü. Kafasındaki kırığın ve şişliğin sebebi budur. Çok üzgünüm" dedi.

'ANNEM BAKIYORDU'
Anne Feride Aktaş (19) ise ifadesinde 37 yaşındaki Alettin Karabaş'tan hamile kaldığını, çocuğu aldırmak istediğini fakat babasının izin vermediği için çocuğu doğurduğunu anlattı. Karabaş'ın çocuk doğduktan sonra babalık vazifesini yerine getirmediğini savunan anne Aktaş, otobüslerde çalıştığı için kızına annesi Canan Aktaş'ın baktığını öldüğünü de annesinden duyduğunu savundu. 4 çocuk babası Alaattin Karabaş, ise bebeğin kendisinden olmadığını iddia etti. Aktaş'ın gebeliğinden haberi olmadığını söyledi. DNA incelemesinde ise bebeğin babasının Karabaş olduğu kesinleşti. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Alican Çıldır tarafından hazırlanan iddianamede Aybüke'yi anne, baba ve anneannesinin 'fikir birliği içinde tasarlayarak kasten öldürdükleri' anlatıldı. 3 sanığın müebbet hapis cezasıyla yargılanması istendi.
BİZE ULAŞIN