Sorular kolay süre kısa geldi

Adayları en çok zorlayan oturumlardan biri olan LYS-1’de matematik sorularının geçmiş yıllara göre daha kolay olduğu belirtildi. Ancak sorular bol işlem gerektirdiği için bu kez süre yeterli olmadı

Sorular kolay süre kısa geldi
Binlerce adayın üniversiteli olmak için yarıştığı Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) ikinci oturumu dün tamamlandı. Adaylar 135 dakika süren sınavda matematik ve geometri sorularını yanıtladı. Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirilen sınava 863 bin 176 aday başvurmuştu. LYS-1'de matematik testindeki 50 soru için 75 dakika, geometri testinde ise 30 soru için 60 dakika süre verildi. Adayları en çok zorlayan oturumlardan biri olan LYS-1'de matematik sorularının geçmiş yıllara göre daha kolay olduğu belirtildi. Ancak sorular bol işlem gerektirdiği için bu kez süre yeterli olmadı. Uzmanlar matematik sınavındaki soruların son yıllardaki LYS'lerde sorulan sorulara benzer sorular olduğu, rahat bir şekilde çözülebildiğini ancak geometri sınavındaki soruların geçen yıl gibi zor olduğunu, ağırlıklı olarak alan bilgisi içeren sorulardan oluştuğunu belirtti.

YORUMLAYABİLEN KAZANACAK
Sınavı değerlendiren Uğur Okulları ve Bilfen Liseleri matematik bölüm başkanları "Her bir soru tek basamak işlemle sonuçlanmayıp kısa yorumlarla birden fazla işlem yapmayı gerektirmiş. Bilgiyi işlemle yoğuran tempolu bir sınav olmuş" dedi. Geometrinin ise nispeten daha zor olduğunu belirten uzmanlar sınavda yorum becerisi yüksek olan adayların daha başarılı sonuçlar elde edeceklerini söyledi. Adaylar başvurularına göre, 25 Haziran Cumartesi günü sabah fen bilimleri alanındaki LYS-2, aynı gün öğleden sonra yabancı dil alanındaki LYS-5, 26 Haziran Pazar günü ise edebiyat-coğrafya alanındaki LYS-3'e girecek.
BİZE ULAŞIN