Hastane takımı suda milli gururumuz oldu

Hastane takımı suda milli gururumuz oldu

İstanbul’daki Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarının kurduğu Dragon Boat takımı, Almanya’daki uluslararası yarışmada 5 birincilik kazanarak göğsümüzü kabarttı

İstanbul'da bir kamu hastanesinde görevli hasta bakıcı, tesisatçı, sıvacı, duvar ustası, güvenlik, doktor, hemşireden oluşan kano takımı Türkiye'nin yüz akı oldu. Birçoğu kano sporuyla ilk kez tanışan takım üyeleri, Köln'de düzenlenen ve 50 ülkeden 95 takımın katıldığı Drachen Boot 2016 yarışlarında 5 birincilik, 2 ikincilik ve 1 de üçüncülük kazanıp bayrağımızı dalgalandırdı.

YÜZME BİLMEYEN BİLE VARDI
İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları bir kano yarışı türü olan Dragon Boat için takım kurdu. Takımda hastane kadrosundaki çok sayıda branştan isim yer aldı. Üstelik takıma katılanların birçoğu yüzme bilmiyordu. Sadece nöbetlerden arta kalan zamanlarda antrenman yapan takım, geçen yıl eylül ayında Haliç'te yapılan kano yarışlarına katıldı. Maddi imkanları kısıtlı olan takım, yarışlara katılan Arçelik, Aras Kargo, Yıldız Holding, Doğuş Oto, Koçtaş, Alarko, Acıbadem, Mercedes gibi Türkiye'nin en büyük holdinglerine 'Sağlık hizmetinizi biz verelim, bizi yarışları alın' dedi. Dragon ismiyle yarışlara katılan takım 48 ekip arasında birinci olarak Türkiye'yi Almanya'da düzenlenecek olan Drachen Boot 2016'da temsil etmeye hak kazandı.

PROFESYONELLERE KARŞI..
Dragon Takımı'nın kaptanı Op. Dr. Hakan Ünlü (48), "Profesyonel sporculara karşı kazanılan bu başarı takım ruhunun ne denli önemli olduğunun bir göstergesi. Bir davulcu, bir dümenci 18 kürekçisiyle 26 kişilik bir takımız. Diğer takımlara göre yaş ortalaması oldukça fazla olan ekibimizde 14 yaşındaki oğlum Dora, eşim Afet de yer alıyor. Hepimiz bir aile olduk" diye konuştu. Dr. Ünlü, "2 bin 500 sporcu arasında 26 kahramanla ipi göğüslemek büyük başarı. Bizim dışımızdaki tüm takımlar düzenli antrenman yapan sporculardan oluşuyordu. Biz ise sadece nöbetlerden arta kalan zamanlarda antrenman yapma fırsatı buluyoruz. Nöbetten çıkıp antrenmana gidiyoruz. Köln'de yapılan finalde bitiş çizgisini 5 kez birinci geçerek iki günün sonunda şampiyonluğa ulaştık. Uluslararası yarışlarda bu seviyede bir başarıya imza atan ilk Türk takımı olduk. 'Dragon Boat' kürek yarışlarında, ulusal ve uluslararası arenada önemli bir başarı elde eden ve ülkemizi temsil eden tek ekibiz. Yarışlarda ipi göğüsleyip, İstiklal Marşı'mızı çaldırdık, bayrağımızı dalgalandırdık" dedi.

YARIŞMADAN ÇIKIP NÖBETE GİDİYORLAR
Dragon Takımı, antrenmanlarını Galatasaray Kürek Takımı tesislerinde yapıyor. Takım üyeleri, bu sporda idmanın bir saatinin bile çok pahalı olduğunu ve hocaya kurs için ödeme yapmalarının imkansız olduğunu ifade ederek, imkansızlıklarına ve gösterdikleri azme tanık olan HSB Grup'un kendilerine tekne ve malzeme bağışladığını söyledi. Yaşadıkları zorluklara ve imkansızlara dikkat çeken kaptan Dr. Hakan Ünlü, "Hem çalışıp hem yarışıyoruz. Dinlenme şansımız olmuyor. Yarışa katılan arkadaşların bir kısmı 24 saatlik nöbetten çıkıp uykusuz ve yorgun geliyor. Yarış sonrası dinlenme şansı bulamadan nöbete başladılar, acilde hastalara hizmet verdiler. Hiçbir rakibimizin bu tarz zorlukları yok. Birçok takımda ömrü spor salonunda geçen gerçek sporcu yarışçılar var. Benim hastane takımımda ise hiç kimsenin hayatı boyunca değil kürek sporu, herhangi bir spor yapmışlığı yok. Sporcularımız doktor, hemşire, sağlık memuru ve teknisyeni, veri giriş elemanından oluşuyor. Hastanenin her bölümünde çalışan sağlık emekçilerinden oluşuyor takım" açıklamasında bulundu.
BİZE ULAŞIN