İlk yerli tasarım teleskop üretiliyor

Atatürk Üniversitesi ile FMV Işık Üniversitesi dev bir teleskop üretecek. Yerli teleskop, HUBBLE Uzay Teleskobu’ndan 7 kat yüksek çözünürlüğe sahip olacak

İlk yerli tasarım teleskop üretiliyor
Erzurum Atatürk Üniversitesi koordinatörlüğünde ve sahipliğinde, FMV Işık Üniversitesi'nin de üreteceği Adaptif Optik Sistemi ile hayata geçirilecek olan "Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Teleskobu" Avrupa'daki en yüksek çözünürlüklü astronomik gözlem cihazı olacak. 4 metre çaplı, hem görsel hem de kızılötesi bölgede gözlem yapabilme kabiliyetine sahip DAG Teleskobu ve Kubbesinin Geliştirilmesi Projesi, Kalkınma Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

150 MİLYON DOLAR
Toplam maliyeti optik aygıtlarıyla birlikte yaklaşık 150 milyon lira olacak teleskop, kubbe, bina ve optik aygıtlar sayesinde hem uzay hem görsel hem de kızılötesi bölgede gözlenebilecek. DAG teleskobu 2019'den itibaren, Atatürk Üniversitesi bünyesinde Erzurum'daki 3 bin 170 metre rakımlı Konaklı-Karakaya Tepesine yerleşmiş ve gözlem yapıyor olacak. Teleskop için Erzurum'un seçilmesinin nedeni ise, atmosferik ve coğrafik özellikleri bakımından uzay gözlem çalışmaları için en uygun bölgelerden biri olması. Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak "Temel bilimler alanında yapılmış en büyük yatırım ve projelerden biri" dedi.
BİZE ULAŞIN