En küçük gaziden ibretlik sözler

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında sol koluna gelen kurşunla yaralanan 8 yaşındaki Batuhan, “Çok büyük bir ülke ve halk olduğumuz için bize saldırdılar” dedi

En küçük gaziden ibretlik sözler
İstanbul'da yaşayan 8 yaşındaki Batuhan Çetiner'in, 15 Temmuz darbe girişiminin en küçük gazisi olduğu ortaya çıktı. Ailesiyle birlikte Vatan Caddesi'ndeki direnişe katılan ve sol koluna gelen kurşunla yaralanan Batuhan'ın yaşadıkları Türkiye'nin o gece yaşadıklarının özeti gibi. 15 Temmuz darbe girişiminin en küçük gazisi, minik Batuhan'ın babası Sinan Çetiner gece yaşadıklarını şöyle anlattı: "Kahvede maç seyrediyorduk. Arkadaş geldi kahveye. 'Darbe oluyor, kalkın' dedi. Biz de hemen kalktık. Önce eve gideyim dedim. Eve gelince eşime, 'Televizyonu açar mısın? Haberlere bakalım darbe varmış' dedim. Daha sonra hep birlikte evden çıktık ve Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün önüne gittik. Halkımız, 'Asker kışlaya' diye bağırıyordu. Polisler de bizden yardım istedi. Tam o sırada Batuhan sol kolundan vuruldu." Ailesiyle birlikte darbeye "dur" demek için dışarı çıkan küçük Batuhan, kadın çocuk demeden ateş eden hain darbecilerin hedefi olmuş. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sokağa çağrısıyla dışarı koşan ailesine kendileriyle çıkmak istediğini söyleyen Batuhan, o anları şöyle anlattı: "Vurulunca acı hissettim ama vurulduğumu anlamadım. 'Anne, elime demir geldi' dedim. Annem babama seslendi. Babam da beni kucağına alıp hastaneye götürdü." Küçük gazinin 15 Temmuz'a dair yaptığı değerlendirme ise ders niteliğinde... "Türkiye'nin üzerine gelmek istediler" diyen küçük gazi, "Biz çok büyük bir halk olduğumuz için başka ülkelere değil, bizim üzerimize yönelmeye çalıştılar. Ama halk sayesinde yapamadılar" dedi.

O geceyi şiirle anlattı
Darbe gecesi yaşadıklarını tüm samimiyetiyle kağıda döken küçük Gazi Batuhan, bir de şiir yazmış. İşte o şiirden bir bölüm:
Caddelere yönelmiş tanklar, toplar, silahlar
Meydanlarda insanlar, ellerinde bayraklar
Her yerde yankılanan salalar ve dualar
Babama soruyorum; ne demek bütün bunlar


Furkan KARA
BİZE ULAŞIN