Unutulma hakkını kullandı

Borsada manipülasyonla suçlanıp beraat eden iş kadını Hare Dinçer, hakkında çıkan haberlerin internetten silinmesini istedi. Mahkeme, haberlere erişimin engellenmesine karar verdi

Unutulma hakkını kullandı
Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 2011'de yaptığı araştırmalar sonrasında borsada manipülasyon yapmakla suçlanan kişilere operasyon düzenlenmişti. Manipülasyon için örgüt kurmak ve örgüte üye olmakla suçlanan eski futbolcu Mecnur Çolak ve işadamı Faruk Süren'in aralarında bulunduğu 68 kişi hakkında ceza davası açılmıştı. O dönem Türkiye'nin gündemine oturan ve aralarında tanınmış birçok ismin de bulunduğu şüpheliler İstanbul'da yargılandı. Sanıklar delil yetersizliği ve aralarında hiyerarşik bağlantı ispatlanamadığından beraat etti. Örgüt lideri olmakla suçlanan eski futbolcu Mecnur Çolak'a olan yakınlığıyla bilinen iş kadını Hare Dinçer, İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği'ne başvurarak, beraat etmesine rağmen o günden beri söz konusu dava nedeniyle hakkında yapılan ve kişilik haklarına saldırı teşkil eden haberlerin halen internette durduğunu belirtti ve bu haberlere erişimin engellenmesini talep etti. Dilekçesinde yalnızca Mecnur Çolak'la olan bağlantısı nedeniyle davaya dâhil edildiğini belirten Dinçer, acı çektiğini ve yıprandığını bildirdi. Toplumun ve özellikle yakın çevresinin gözünde küçük düştüğünü vurgulayan Dinçer, kariyeri ve özel hayatını geri kazanmak için 5 yıldır büyük çaba gösterdiğini anlattı.

MAHKEME HAKLI BULDU
"Hayatımı geri kazanmamın yolu 2011'den beri kapalı" diyen Dinçer, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nca 2015'ten beri uygulanan "unutulma" hakkını kullanmak istedi. Hare Dinçer'in başvurusunu değerlendiren mahkeme, onlarca internet haberine erişimin engellenmesi kararı verdi.

İÇERİK SİLİNİYOR
Unutulma hakkı, dijital ortamda bireye ait fotoğraf, haber ve diğer kişisel içeriğin silinmesi anlamına geliyor.
BİZE ULAŞIN