320 kâbus

Çanakkale’de önceki gün meydana gelen iki depremin ardından dün sabah da 5.3 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Art arda 320 kez sarsılan vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi. Evi hasar görenler için bölgede çadır kentler kuruldu

320 kâbus

Çanakkale, önceki gün yaşanan 5.5 ve 5.3 büyüklüğündeki depremlerin ardından dün sabah yine 5.3 büyüklüğünde depremle sallandı. Art arda 320 sarsıntı, geceyi çadırlarda geçiren depremzedelerin tedirginliğini daha da artırdı. Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar beldesindeki limanda da depremden dolayı çatlaklar oluştu. AFAD Deprem Dairesi'nin tespitine göre Ayvacık ilçesinde dün sabah 05.24'te 5.3 büyüklüğünde deprem yaşandı. Deprem 6.65 kilometre derinlikte meydana geldi. Yukarıköy köyünde geceyi çadır kentte geçiren ve sabah güne yine depremle uyanan vatandaşlar büyük panik yaşadı. 5.3 büyüklüğündeki depremin ardından saat 08.15'te 4.5 büyüklüğünde, bundan iki dakika sonra da 4.6 büyüklüğünde sarsıntı yaşandı. İlçede gece saat 00.00 sıralarında 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.


HASAR TESPİTİ SÜRÜYOR
İlçede önceki gün yaşanan depremler sırasında yaralanan 8 kişiden 5'inin taburcu edildiği, hafif yaralı 3 kişinin tedavisinin sürdüğü bildirildi. Bölgede hasar tespit çalışmaları sürerken, Ayvacık ilçesine bağlı Yukarıköy başta olmak üzere 14 yerleşim biriminde 238 ağır hasarlı konut, 75 hafif hasarlı konut ve 31 ağır hasarlı ahır ve deponun tespit edildiği öğrenildi. Deprem bölgesinde 4 ambulans, 2 UMKE ekibi görev yapıyor. AFAD Başkanlığı ve Kızılay depremzedelere 320 çadır ve bin 52 battaniye dağıtımı yaptı.

DEPREM ANI KAMERADA
Ayvacık ilçesinde dün sabah 05.24'te yaşanan 5.3 büyüklüğündeki deprem Gülpınar köyündeki bir marketin güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde raflarda sallanan ve yere düşen ürünler ile kameraların bağlı bulunduğu duvardaki titreşim ve aydınlatma ünitelerinin sallanması yer alıyor. Yukarıköy köyünün yakınında bulunan Taşağıl Köyü Camisi dün sabahki depremle biraz daha hasar gördü. Aynı köyde bulunan bazı evlerdeki hasarın da artması dikkat çekti. Yukarıköy köyünde geceyi çadırda geçiren depremzedeler, "Korktuğumuz için sabaha kadar uyumadık. Sabah yine deprem olunca yine korku ve panik yaşadık" dedi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ
Depremde evi yıkılan 65 yaşındaki Zeynep Tekin, yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı: "Yüzüme sarsıntıyla taş parçaları indi. Kızıma seslendim. Kızım da 'Anne, anne' diye bağırdı. Karanlıkta birbirimizi zor bulduk. Taşlar üstümüze yıkıldı. Soba üstümüze devrildi. Kaçamadık. Komşular bizi evden çıkardı. Koca ev üstümüze göçtü. Kapıdan, göçük yerden çıktık. Evde kızım ve ben ikimiz kalıyorduk. Yüreğim hâlâ acıyor." Öte yandan depremlerin yaşandığı Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi ve bağlı köylerinde, ilk ve orta dereceli okulların hafta sonuna kadar tatil edildiği duyuruldu.

SERİ DEPREMLER LİMANI ÇATLATTI
Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar beldesindeki limanda depremden dolayı çatlaklar oluştu. İki gündür yer sarsıntılarının sürdüğü ilçede Gülpınar Balıkçı Barınağı'nda derin ve uzun çatlaklar meydana geldi. Gülpınar Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Bahadır Ayan, çatlakların gemiler için tehlike oluşturabileceğini belirterek, şunları ifade etti: "Liman kenarında bulunan bloklara bağlı gemiler batma tehlikesiyle karşı karşıya. Depremler sonucu limanımızın bazı yerlerinde hasarlar oluştu. Elektrikler kesildi burada. Yarıklar gün geçtikçe büyümeye başladı. Gemiler kenara bağlı olduğu için alabora ihtimali çok. Çünkü bu bloklar çok büyük. Kopup gemiyi dibe sürükleyebilir."

BOLU VE İZMİR'DEN YARDIM ELİ GELDİ
Ayvacık'ta evleri zarar gören vatandaşlar için Bolu'dan 100 adet konteynır gönderildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS 110 ekipleri de, 83 evin hasar gördüğü Yukarıköy'e kamp kurarak yardım çalışmalarına başladı.

BİZE ULAŞIN