İstanbul’da müzik 29 Mayıs’ta başlıyor

45’inci İstanbul Müzik Festivali, ‘Sıradışı’ adlı temasıyla 29 Mayıs-21 Haziran tarihleri arasında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor

İstanbul’da müzik 29 Mayıs’ta başlıyor

SABAH Gazetesi'nin basın sponsorları arasında yer aldığı 45. İstanbul Müzik Festivali'nin programı dün The Marmara Pera'da yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Festivalin tanıtım toplantısına İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı ve E.C.A. Presdöküm Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak katıldı. "Sıradışı" temasıyla 2015 Çaykovski Yarışması Viyolonsel Dalı birincisi, 23 yaşındaki genç çellist Andrei Ionita'nın 29 Mayıs'taki açılış konseriyle başlayacak olan festival, St. Petersburg Rus Oda Filamornisi, Viyana Oda Orkestrası, Londra Oda Orkestrası gibi seçkin topluluklardan Hüseyin Sermet, Alina Pogostkina ve Mathias Goerne gibi usta solistlere ve genç kuşak sanatçılara, 600 aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı, aralarında Kapalıçarşı'nın da olduğu İstanbul'un 15 farklı mekânında müzikseverlerle buluşturacak. Festivalin bu yılki Onur Ödülü müzik yazarı, öğretim görevlisi ve Albert Long Hall Müzik Direktörü Evin İlyasoğlu'na takdim edilecek. Festivalin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" ise bu yılki eser siparişi verilen ve son eseri 11. Senfoni'yi 16 Haziran'da Aya İrini Müzesi'nde seslendirecek olan Philip Glass'a, festivalin açılış konseri öncesinde gerçekleştirilecek törende sunulacak.

ONUR ÖDÜLÜ İLYASOĞLU'NA
21 Haziran'a kadar sürecek olan festivalin bu yılki Onur Ödülü müzik yazarı, öğretim görevlisi ve Albert Long Hall Müzik Direktörü Evin İlyasoğlu'na takdim edilecek.

BİZE ULAŞIN