13 bin metre yüksekte sürpriz

Gine’den İstanbul’a hareket eden THY uçağında 18 yaşındaki Nafi Diaby isimli yolcu, 13 bin metre yükseklikte doğum yaptı. “Kadiju” adı verilen bebeğin kulağına bir yolcu ezan okudu

13 bin metre yüksekte sürpriz
Türk Hava Yolları'nın (THY) Gine-Burkina Faso-İstanbul seferini yapan uçağında seyahat eden Gine asıllı Fransız vatandaşı Nafi Diaby (18) 13 bin metre yükseklikte doğum yaptı. Gine Cumhuriyeti'nin başkenti Konakri'den kaptan pilot İrfan Kurşungeçmez ve Melih Atalay yönetimindeki uçakta yalnız seyahat eden 9 aylık hamile Nafi Diaby'nin kalkıştan kısa süre sonra doğum sancısı tuttu. Kabin amiri Ayşe Evrim Fidan ve hostesler Bouthanya İnanır, Azra Yurt, Demet Hocaoğlu başarılı bir doğum gerçekleştirdi. Bebeğe annesinin isteğiyle "Kadiju" adı verildi. Bir yolcu, ekipten izin alarak Müslüman bebeğin kulağına ezan okudu. Yolcular da kendi aralarında para toplayarak anneye verdi. Başarılı geçen doğumun ardından uçak, ikinci durağı olan Burkina Faso'ya iniş yapınca anne ve bebeği hastaneye götürüldü. THY'nin Tunuslu hostesi Bouthanya İnanır, "Doğum başlamıştı. Bütün ekip görev bölümü yaparak yardımcı olduk. Kız oldu. Paris'e gidecekmiş. Annesi Kadiju ismini verdi, biz ona Hatice dedik" derken, kabin amiri Ayşe Evrim Fidan ise "Tatbikatta uyguladıklarımızın bire bir aynısıydı. Hamile olduğunu biliyorduk ancak 9 aylık olduğunu bildirmemiş" dedi. Pilot İrfan Kurşungeçmez ise bebeğe ömür boyu bedava bilet verilip verilmeyeceği yönündeki soruya, "O şirketin bileceği iş. Bana denk gelirse ben parasını verip uçururum" diye konuştu.

YANLIŞ BİLİNENLER...
Uçakta doğan bebeklerin dünya vatandaşı olduğu bilgisi tamamen bir efsaneden ibaret. Bu çeşit doğumlarda her ülke kendi kanunlarına göre ayrı değerlendirme yapıyor. Ayrıca uçakta doğan bebeklerin ömür boyu havayoluyla ücretsiz uçuş hakkı kazandığı bilgisi de yanlış. Sadece bazı şirketler anne ve bebeğine tanıtım amaçlı sürprizlerde bulunabiliyor.
BİZE ULAŞIN