Aile boyu nakil

Böbrek yetmezliği olan Emine Yıldız, oğlundan yapılan nakille kurtulurken, kızı Gülden Yıldız da kardeşi Aynur Yıldız’ın karaciğerinden alınan parçayla hayata döndü

Aile boyu nakil
Oğul annenin hayatını, kardeş ise ablasının hayatını kurtardı. Aynı aileden dört kişi ameliyat masasına yattı. Dördünün de operasyonu başarıyla geçti. Mardinli Yıldız ailesinde ilk olarak anne Emine Yıldız'ın (48) böbrek yetmezliği tespit edildi. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Organ Nakli Merkezi'ne başvurdular. Mesut Yıldız (30) hiç düşünmeden annesine böbreğini verdi. Annenin hayatı oğulun hayat veren organ bağışı ile kurtuldu. Annesi için hiç düşünmeden böbreğini veren Mesut Yıldız o günleri şöyle anlatıyor: "Böbreğim annemle uyum sağladı. Anne için bir dakika bile düşünülmez ki. Beni dünyaya getirip, hayat veren annem için böbreğim feda olsun."

'ŞÜKREDİYORUZ BUGÜNLERE'
Anne-oğulun kurtuluş mücadelesine 2.5 ay sonra başka bir nakil eklendi. Çünkü aynı aileden Gülden Yıldız'ın karaciğer yetmezliği tespit edildi. Aynı hastanenin organ nakli merkezine başvurdular. Gülden Yıldız, karaciğer nakli ile yeniden hayata tutunabilirdi. Onun da bir kurtarıcıya ihtiyacı vardı. Ağabeyi Mesut Yıldız, annesi için böbreğini vermişti. O bu ameliyat için uygun değildi. Gülden için de kardeşi Aynur Yıldız (21) karaciğerinden bir parça verdi. Gülden Yıldız "3 ay önce evlendim. Hastalığım bir anda ortaya çıktı. Kardeşimin karaciğeri uyumlu görüldü. O da sağ olsun hiç düşünmeden karaciğerinden bir parçayı benimle paylaştı. Hayatımı kurtardı" dedi. Kardeş Aynur Yıldız da "Çaresi vardı ki çare oldum. Şükrediyoruz bu günlere... Ağabeyim anneme, ben de ablama derman olduk. Aile sevgisi ağır bastı" dedi.

YILDIZ AİLESİNİN YENİ HAYATI
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, "Organ bağışında vericiler bizim için çok kıymetli. Tıpta, hiçbir hastalığı olmadan ameliyat masasına yatan tek vakadır bağışçılar. Bu ailede de oğul anneye, kardeş ablaya can oldu. Dördünün de operasyonu çok başarılı geçti. Yıldız ailesi şimdi yeni hayatlarına başladılar" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN