Miraç Kandili'nde hangi ibadetler yapılır? - İşte Miraç gecesi yapılacak dualar ve ibadetler

Müslüman alemi için büyük önem taşıyan 2017 Miraç Kandili'ne sayılı günler kaldı. Miraç Kandili ne zaman? sorusu son günlerde sıklıkla araştırılıyor. Bu özel günde milyonlarca insan ibadet edecek ve camilere akın edecek. Peki Miraç Kandili'nde hangi ibadetler yapılır? - İşte Miraç gecesi yapılacak dualar ve ibadetler

Miraç Kandili'nde hangi ibadetler yapılır? - İşte Miraç gecesi yapılacak dualar ve ibadetler

Müslüman aleminin heyecanla beklediği Miraç Kandili'ne sayılı günler kaldı. her kandilde olduğu gibi bu özel günde de milyonlarca müslüman camilere akın edecek. Miraç Kandili ne zaman? sorusu ise son günlerde sıklıkla aratılıyor. Milyonlarca müslümanın coşkuyla kutlayacağı Miraç Kandili hangi güne denk geliyor? Miraç Kandili'nde hangi ibadetler yapılır? - İşte Miraç gecesi yapılacak dualar ve ibadetler
MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN? -2017

Müslümanlar için en özel gecelerden birisi olan Miraç Kandili 23 Nisan Pazar akşamı idrak edilecek. Bu önemli günde yapılacak ibadetlere ilişkin tüm ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz.

MİRAÇ KANDİLİ MESAJLARI - TIKLA

MİRAÇ KANDİLİ'NDE HANGİ İBADETLER EDİLİR?

*Kur"ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur"ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah"a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

*Peygamber Efendimiz (sav)"e salât ü selâmlar getirilmeli; O"nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

*Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

*Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

*Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

*Mü"minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

*Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

*Kişi kendine ve diğer Mü"min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

*O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

*Kandil gecesinin akşam, yatsı ve Sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

*Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

2017 DİNİ GÜNLER

Üç Aylar'ın Başlangıcı 29.03.2017
Regaib Kandili 30.03.2017
Mirac Kandili 23.04.2017
Berat Kandili 10.05.2017
Ramazan'ın Başlangıcı 27.05.2017
Kadir Gecesi 21.06.2017
Arefe (Ramazan) 24.06.2017
Ramazan Bayramı 25.06.2017
Arefe (Kurban) 31.08.2017
Kurban Bayramı 01.09.2017
Hicri Yılbaşı 21.09.2017
Aşure Günü 30.09.2017
Mevlid Kandili 29.11.2017

MİRAC KANDİLİ

Miraç; Receb'in 27. gecesi… Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimize, Mekke döneminde bir gece, Yüce Yaratan'ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescid-i Aksa'ya, oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuk… Kâinatın yüce yaratıcısının daveti üzerine gerçekleşen mucizevî buluşma…
?
Süleyman Çelebinin "Şeş cihetten ol münezzeh zül-celâl, Bîkemukeyf âna gösterdi cemâl" şeklindeki ifadesiyle "mahiyetini, nasıllık ve niceliğini bilemediğimiz bir şekilde yüce Allah ile görüşen" sevgili Peygamberimiz'in, şirk koşmayanların affedilebileceği müjdesi, Bakara Sûresi'nin son iki ayeti ve beş vakit namaz hediyesiyle yüce âlemlerden döndüğü gece…
Miraç bir arınma ve Allah'a yükseliştir. İnsanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikâyesidir. Sadece Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve varlığın düzeylerinde, hakikat göğünün katmanlarında değil, insanlığın Allah'a ulaşan yolunun duraklarında da gerçekleşmiş kutlu bir yolculuktur.

BİZE ULAŞIN