Ünlü yönetmen yaşamını yitirdi

“Kuzuların Sessizliği” filminin yönetmeni Jonathan Demme, New York’ta hayatını kaybetti. Bir süredir kanserle mücadele eden Demme, 73 yaşındaydı

Ünlü yönetmen yaşamını yitirdi
Başrolerinde Jodie Foster ve Anthony Hopkins'in olduğu "Kuzuların Sessizliği" ile Tom Hanks'in oynadığı "Philadelphia" filmlerinin Oscar ödüllü yönetmeni Jonathan Demme, 73 yaşında hayatını kaybetti. 1944 yılında doğan Demme'in yönettiği diğer filmler arasında başrolünde Denzel Washington'ın yer aldığı The Manchurian Candidate (Mançuryalı Aday) da bulunuyor. Demme'in sözcüsü, "Jonathan, Manhattan'daki apartmanında, eşi ve 3 çocuğu yanındayken hayatını kaybetti" sözleriyle haberi duyurdu. Aynı açıklamada, cenazenin aile arasında yapılacağı ifade edilerek, çiçek yerine, mülteciler için çalışan bir organizasyona bağış yapılmasının istendiği belirtildi.

OSCAR ÖDÜLLÜ
Demme ikinci filmi olan ve Hannibal Lecter isimli bir seri katilin merkezinde olduğu "The Silence of the Lambs" (Kuzuların Sessizliği), 5 Oscar ödülü elde etmişti. 1991 yılı yapımı film, en iyi yönetmen Oscar'ının yanı sıra, "en iyi film", "en iyi senaryo" ile en iyi erkek ve kadın oyuncu dallarında da ödüle layık görüldü. Son yıllarda Meryl Streep ve Anne Hathaway gibi ünlü oyuncularla çeşitli yapımlara imza atan yönetmen son olarak ünlü şarkıcı Justin Timberlake'in konser kayıtlarından oluşan "Justin Timberlake + the Tennessee Kids" isimli belgeseli yönetmişti.
BİZE ULAŞIN