Önümüzdeki günlerde bu beş gelişme manşetleri süsleyecek

Önümüzdeki 15 yılda gerçekleşmesini öngörebileceğimiz ve hayatımızı etkileyecek beş önemli gelişme... Hazır olun, yakında bunlar hayatımıza girecek...

Önümüzdeki günlerde bu beş gelişme manşetleri süsleyecek
1 Çocuklarımızın genetiğine müdahale edebileceğiz
Hali hazırda kullanılabilir CRISPR gen değiştirme teknolojisini geliştirme ya da alternatiflerini bulma yolunda ciddi çalışmalar var. Bu çalışmalar beklendiği gibi giderse, insan embriyolarının genetiğini değiştirmek hayal olmaktan çıkacak. Bu yöntemler sayesinde, genetik rahatsızlıkları ortadan kaldırmanın yanında, çocuklarımızın performans ve zekalarını arttırmamız mümkün olabilecek. Kim bilir belki de çocuklarımızın göz rengi, saç rengi ve boyunu belirleyebileceğimiz yıllar gelecek.

2 Okyanuslardan su içmek mümkün olacak
2025'te Dünya nüfusunun yüzde 14'ünün temiz suya erişimi olmayacağı tahmin ediliyor, bu yüzde zamanla daha da artacak. Bu durum su savaşları spekülasyonlarına yol açsa da bilim insanları bu sorunu çözme yollarını arıyor. Gözürünen en makul yöntem deniz suyunu tuzdan arındırıp, içme suyuna dönüştürmek. Bu konu ile ilgili birçok alternatif yöntem var, kimisi nano-teknolojik eleklerle tuzu arındırmayı planlarken, kimileri de Güneş enerjisi ile çalışan devasa su arıtma tesisleri kurguluyor. Bu projelerden hangisinin gerçek olacağını tahmin etmek güç olsa da önümüzdeki yıllarda, deniz suyunun içilebilir olacağı tahmin etmek epey makul gözüküyor.

3 Nano teknoloji giysilerde devrim yaratacak
Nanolifler üstünde yapılan çalışmalar, yeni nesil giysileri ortaya çıkarabilir. Mesela, nano gümüş parçacıkları sayesinde bakterileri öldürüp, ter kokusunun oluşmasına izin vermeyen elbiseler ortaya çıkabilir. Ya da hidrofobik nanolifler sayesinde, aylarca su içinde kalıp ıslanmayan elbiseler üretilebilir. Gene lif bazlı mikro jeneratörler sayesinde, ses, kan dolaşımı ve hareketlerimizden enerji üretip cebimizdeki telefonu şarj eden pantolonlar dikilebilir.

4 Organ nakli ucuz ve kolay olacak
Kök hücreyle ilgili elde ettiğimiz başarılar, mekanik kalbin üretilmesi, 3D yazıcıların ulaştığı sofistikasyon, önümüzdeki yıllarda organ naklinin kolaylaşacağı izlenimini veriyor. Önümüzdeki yıllarda tamamen mekanik, yarı mekanik, ya da tamamı laboratuvarda geliştirilmiş organlar hasta organlarımızın değişmesini kolaylaştırabilir. Hatta robotik kalplerde elde edilen başarı devam ederse, kalbin atış hızını bilgisayarla artırıp yavaşlatarak, spor performansımızı, uyku kalitemizi arttırabileceğimizi, kalp krizinin tarihe karışacağını iddia edenler var. İnsanların biyolojik kalplerini, robotik kalplerle değiştireceği bir çağ bizi bekliyor olabilir

5 İnsanların önemli bir kısmı çip taşıyacak
Bilgisayarları cebimizde taşıyabileceğimiz çağa çoktan geldik. Kredi kartı bilgilerimiz, kimliğimiz, tüm sağlık raporlarımız pirinç tanesinden küçük mikroçiplerde saklanabilir. Çoğu fütüriste göre gelecekte insanlar tüm bu bilgileri cüzdanlarında taşımak yerine, üzerlerine konulan bir çipte tutmayı tercih edecek. Böylece sağlık geçmişleri hep üzerlerinde olacak. Hatta bu çipler; nabız, tansiyon, vücut sıcaklığı ve kan değerlerimizi izleyip saklayacak, hastalıkların erken teşhisini sağlayacak.
BİZE ULAŞIN