Safrakesesi taşı hayatını kurtardı

Safrakesesi taşı hayatını kurtardı

Ağrıları nedeniyle hastaneye kaldırılan Nuriye Özdemir’in tetkiklerinde pankreas kanseri olduğu belirlendi. Ameliyat edilen Özdemir, erken teşhis sayesinde yaşama tutundu

Antalya'da yaşayan iki çocuk annesi Nuriye Özdemir (38), 4 yıl önce yemek sonrası aniden mide ağrısı şikâyeti yaşamaya başladı. Ağrısı o kadar şiddetliydi ki bazen iki-üç gün sürüyor, hiçbir şey yiyemiyor ve hastanenin acil servisinde ağrı kesiciler ile ayağa kalkmaya çalışıyordu. 3 yıl boyunca ağrıları adeta uyuyan Özdemir, yine dayanılmaz bir sancıyla acil serviste tedavi altına alındı. Tanıya göre her şey normaldi ancak ağrılar, haftalık periyodlara dönüşünce ultrason ve MR tetkiklerinde safrakesesindeki taşlar ortaya çıktı. Şiddetli ağrıya yol açan taş sayesinde kendini ileri evreye kadar gizleyebilecek olan pankreas kanseri ortaya çıktı.

AĞRILARI, ŞANSI OLDU
Nuriye Özdemir'in çektiği dayanılmaz ağrıların kaynağı ve en önemli sebebi aslında safrakesesindeki taşlardı. Çünkü kitle pankreasın baş kısmındaydı. Yani erken evrede belirti vermesi çok zordu ve kitle çok büyüyüp damarlara baskı yaptığı ya da o bölgeyi tıkadığı zaman ancak anlaşılabilecekti. O zaman da her şey için çok geç olabilirdi. Bu nedenle safrakesesindeki taşları "şerdeki hayır" olarak tanımladı.


Özdemir ailesi, kötü günleri geride bıraktı.

TÜMÖRÜN ÖZELLİĞİ PİYANGOYDU
Biyopsi sonucunu öğrenmeye giden Nuriye Özdemir, pankreasında 'nöroendokrin tümör' yazılı bir sonuç ile Prof. Dr. Alihan Gürkan'ın karşısındaydı. Testlerde tümör bulunduğu söylendi. Ameliyat şansı vardı ve tümörün damara ne kadar yakın olduğu bilinmediği için birçok tedavi seçeneği ile ameliyata girmeye karar verdi. 4 saat süren ameliyatla vücudunun herhangi bir yerinden alınan damar ile karaciğerdeki damara by-pass yapılmasına gerek kalmadan pankreasın tümörlü olan kısmı, safrakesesi, midenin yüzde 20'si ve onikiparmak bağırsağının tamamı alındı. Ameliyat sonrası herhangi bir ek tedavi de gerekmedi. Şans, Nuriye Özdemir'den yanaydı. Hastalığının erken teşhisi gibi tümörün de yavaş ilerleyen tür olması, adeta bir piyangoydu.

3 AY GECİKSEYDİ CERRAHİ ŞANSI KALMAYACAKTI
Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, Nuriye Özdemir'in vücudundan toplamda küçük bir kavun büyüklüğünde organ çıkarıldığını söyledi. Safrakesesi taşı belirtilerinin, pankreas kanseri belirtileri ile benzerlik gösterdiğine de işaret eden Prof. Dr. Gürkan, "Bu ameliyat için iki önemli nokta var. Biri altın vuruş, diğeri de zamanlamadır. Eğer hastamız 3 ay daha gecikseydi, cerrahi şansı kalmayacaktı" dedi.
BİZE ULAŞIN