Hayata 3 santimle tutundu

Üzerine düştüğü bir metrelik demirin 40 santimi göğsüne saplanan işçi, ameliyat edildi. Prof. Dr. Kaptanoğlu, “Demir 3 santim daha ilerleseydi, hayati risk çok yüksek olurdu” dedi

Hayata 3 santimle tutundu
Yaklaşık 1 metrelik demirin 40 santimetresi, A.Y.'nin sağ koltuk altından göğüs kafesine girdi. Filmi çekilen ancak tomografi cihazına vücudunun dış bölümündeki 60 santimetrelik parçadan dolayı giremeyen A.Y., ameliyata alındı. Ameliyathanede vücudundaki demir çıkarılan işçi, 7 kişilik ekibin başarılı operasyonu sonrasında yaşama tutundu. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu, A.Y.'nin ilk muayenesinde şok bulguları bulunmadığını gördüklerini, bu durumun da sevindirici olduğunu belirtti. Birçok vakada ana damarlarda oluşan hasarlar nedeniyle yaralının hastaneye yetiştirilemediğini dile getiren Kaptanoğlu, şöyle konuştu: "Yaralının vücudunun dışındaki demirden dolayı cihaza girilemeyeceği söylendi. Demiri çekmemiz gerekiyordu ama çekince gerekli müdahale zamanını bulamayız diye ameliyat şartlarında yapmaya karar verdik. Hastayı ameliyata aldık uyuttuk. Acı, sızı duymadan gerekli önlemleri aldık daha sonra tereyağından kıl çeker gibi demiri çektik çıkardık."

'YARALI ÇOK ŞANSLI'
Operasyonun yaklaşık 1.5 saat sürdüğünü kaydeden Kaptanoğlu, yaralının, vücuduna yaklaşık 40 santimetrelik bir demir parçasının girmesine rağmen çok şanslı olduğunu aktardı. Prof. Dr. Kaptanoğlu, "Demir 3 santimetre daha ilerlemiş olsaydı, soluk borusu, yemek borusu, ana toplar damar ile kalbe giren çıkan damarları yaralayabilirdi, o zaman hayati riski çok yüksek olurdu" ifadelerini kullandı.?İzmir'de, çalıştığı inşaatta dengesini kaybederek düşmesi sonucunda vücuduna 1 metrelik demir saplanan ve bu demirle ameliyata alınan işçi, 7 kişilik ekibin operasyonuyla sağlığına kavuştu. Karşıyaka ilçesinde bir inşaatta çalışan ve isminin açık yazılmasını istemeyen A.Y., dengesini kaybederek 1 metre yüksekten demirlerin üzerine düştü.
BİZE ULAŞIN