Mersinli öğrencilerden çevre için rekor denemesi’

Mersinli öğrencilerden çevre için rekor denemesi’

MERSİN'DE Çevre Haftası sebebiyle 9 okuldan toplan 751 öğrenci 'çevre sembolü oluşturarak Guinness rekor denemesi yaptı. Cumhuriyet Alanı'nda, çevre ve geri dönüşüm konusuna dikkat çekmek ve toplumda farkındalığı arttırmak amacıyla dünyada bir ilki gerçekleştiren Mersinli öğrenciler, yeşil tişört ve şapkalarını giyerek, belirlenen alanda çevre sembolü oluşturdu.

Büyükşehir Belediyesi önceliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Mühendisliği Bölüm ve Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ve Aydın Türk, rekor danışmanı olarak alanda yer alırken, 5 teknik şahit ile kronometreyi tutan 2 milli hakem, görev yaptı.

Tek tek kontrolden geçirilerek alana alınan ve yeşil renkli tişört ve şapka giyen öğrenciler, öğretmenlerinin ve görevlilerinin direktifleri doğrultusunda alandaki önceden belirlenen yerlere geçti.

Büyük heyecana sahne olan rekor denemesinde minik öğrenciler, 5 dakika boyunca, yan yana durarak dünyanın en büyük 'Geri dönüşüm sembolünü' yaptı. Saniye saniye kaydedilen sembolün oluştuğu ve sürenin tamamlandığına ilişkin sirenin çalınmasıyla birlikte büyük bir coşku yaşanırken, Türk bayrağı dağıtılan öğrenciler sevinçlerini aileleriyle paylaştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da çocukları tebrik ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

İLK KEZ DENENDİ

Rekor danışmanı Prof. Dr. Kural, yaptığı açıklamada, güzel bir etkinliğe imza atıldığını belirterek, öğrencilere, çevre bilincini aşılamayı da hedeflediklerini ifade etti. Kural, "Burada amacımız öğrencilere geri dönüşümü anlatabilmekte. Dünyada ilk kez yapılan bir rekor denemesi. Guinness'te kategorisi var ama daha önce yapılmadı, yani önceki bir rekoru geçmeye çalışmadık. 751 öğrenci bu sembolü yaptılar" dedi.

KABUL GÖRMESİNİ BEKLEYECEĞİZ

Kural, rekorun kabul görmesini bekleyeceklerini belirterek, "En az 10 gün boyunca üzerinde çalışacağız. Dosyamızı bir doktora tezi gibi hazırlayıp, Guinness'e göndereceğiz. Sorulan sorulara cevap vereceğiz, onlar da 5 gün içerisinde bir karara bağlıyor. Bu genelde olumlu oluyor, biz de bu konuda tecrübeliyiz. Dilerim iyi bir sonuç alırız" ifadelerini kullandı.

ONLAR ÇEVRENİN DEĞERİNİ BİLECEKLER

Rekor denemesiyle ilgili konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da şunları söyledi; "Geleceğin teminatı sevgili minik yavrularımızı tebrik ediyorum. Çünkü gelecek onların, çevre onların, biz onların emaneti olan çevrede yaşıyoruz. Dolayısıyla daha bilinçli yetişecek, çevreye sahip çıkacak, büyüklerinin yaptıkları hatalara bu miniklerimiz düşmeyecek, geleceklerini daha mutlu bir şekilde sürdürecekler. Ben şimdiden hepsinin yolları açık olsun diyorum. İnşallah bir ilke daha imza atacak Mersin'imizi tekrardan kutluyorum."

BİZE ULAŞIN