Böbrek naklinde ilk sıradayız

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde, 35 yılda 4 bin 76 böbrek, 449 karaciğer, 91 kalp, 78 pankreas ve Türkiye’de ilk olan 5 yüz, 2 çift kol ve bir rahim nakli gerçekleştirildi

Böbrek naklinde ilk sıradayız
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, merkezlerinin her alanda organ nakillerini sürdürdüğünü ve bugün itibarıyla böbrek naklinde Türkiye'de ilk sırada yer aldıklarını ifade etti. Karaciğer, kalp, kornea, kompozit, doku nakilleri, yüz nakillerinin de yapılmasıyla her alanda nakil yapılabilir merkez haline geldiklerini vurgulayan Ünal, üniversite hastaneleri içerisinde bu kadar çeşitli nakil yapan, Türkiye'de ve dünyada sayılı merkezlerden biri haline geldiklerini söyledi. Merkezlerinde 1982 yılından bu yana 4 bin 76 böbrek nakli yapıldığını da belirten Ünal, "Bunun 3 bin 222'si canlı vericili olarak 852'si de kadavra vericili olarak yapıldı. 449 karaciğer nakli gerçekleştirildi. Toplam 91 kalp, 78 pankreas nakli yapıldı" dedi.

Türkiye'nin ilk yüz, kol ve bacak naklini yapan Prof. Dr. Ömer Özkan da büyük bir ekip olduklarını ve dünyada en çeşitli organ nakli yapan merkez durumunda olduklarını anlattı. Üniversitelerinin başarılı bir sistem oluşturduğunu anlatan Özkan, "Bu sistemin içinde yer alıp şu anda başka yerlerde mesleğine devam edenler var. Ama hiçbir zaman merkez gücünü kaybetmedi. Bu çok önemli bir sistem. Herhangi bir şekilde kişiye bağlı olmayan bir sistem." dedi. Özkan, hem kendi hem Türkiye'deki organ merkezlerinin klinik anlamda çok iyi ancak deneysel olarak çok kötü olduklarını dile getirerek, "Onun için burada bir araştırma merkezi kurulması gerekiyor. Organ nakli merkezinde bir enstitü, laboratuvar kurulması için biz de baskı yapıyoruz" ifadesini kullandı. Kurulacak laboratuvarla yeni ilaçlar geliştirebileceklerini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN