Coşkuyla beklenen mübarek Ramazan Bayramı 2017 ne zaman başlıyor? - İşte 2017 Ramazan Bayramı tarihi

Her yıl büyük coşku ve mutluluk ile kutlanan Ramazan Bayramı tarihi 2017 merak edilmeye başladı. ''Ramazan Bayramı ne zaman?'' sorusunun yanıtı son günlerde sıkça araştırılıyor.11 ayın sultanı Ramazan'ın da ilk yarısı sona ererken binlerce vatandaş tatil planları yapıyor. Peki 2017 Ramazan Bayramı ne zaman başlıyor? Tüm bu soruların yanıtına bu başlık altından ulaşabilirsiniz. İşte Ramazan Bayramı tarihi 2017...

Coşkuyla beklenen mübarek Ramazan Bayramı 2017 ne zaman başlıyor? - İşte 2017 Ramazan Bayramı tarihi

11 ayın sultanının ilk yarısı sona ererken ''Ramazan Bayramı ne zaman?'' sorularını da beraberinde getirdi. Okullarında kapanmasıyla tatil planları yapan vatandaşlar 2017 Ramazan Bayramı ne zaman? sorusunun cevabını arıyor. Her sene coşkuyla kutlanan Ramazan Bayramı bu sene hangi güne denk geliyor? Tüm bu soruların yanıtı ve diğer tüm detaylara bu başlık altından ulaşabilirsiniz. İşte Ramazan Bayramı tarihi 2017...

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

RAMAZAN BAYRAMININ ÖNEMİ

Ramazan Bayramının önemini öncesinde ibadetinde bulunduğumuz farz olan Ramazan Ayı orucunda görüyoruz. Cenabı Allah'ın nimetleri karşısında şükrünü eda edip bir ay boyunca oruç tutan müslümanları bağışlanmış olma ve Allah'ın rızasını kazanmış olma ümit ve sevinciyle Ramazan Bayramını kutlarlar.

Ayrıca bu bayramda fitre zekat ve sadakalar ile ihtiyaç sahipleri gözetilerek toplumdaki sosyal denge sağlanmış olur. Toplumun her seviyesinden insan buluşarak gerçek kardeşliğin ve huzurun oluşması sağlanmaktadır.

İslami bayramlar dünya genelinde kutlanan diğer bayram ve festivallere benzemez. Günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen festival niteliğindeki kutlamalarda fuhuş had safhaya çıktığı gibi israf ve tahrip en üst seviyelere çıkmaktadır. İnsanın başıboş hayvanlardan bile daha sefihçe hareketler yaparak kendilerinden geçtikleri bu tür etkinlikler beraberinde topluma ahlaksızlıktan başka bir şey kazandırmamaktadır.

İslami bayramlarda ise az önce söylediğimiz gibi insan Allah'a olan kulluğunu hatırlar. O'nu gönlünde yakınında hisseder ve dünyaya ne için geldiğini bir kez daha hatırlamış olur.

BAYRAM NAMAZI'NIN ÖNEMİ NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı, bayram namazının önemini bir makale ile vurguladı. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı o makale;

Bayram sabah erken kalkılmalı, yıkanıp temizlenmeli, güzel kokular sürünmeli, temiz ve yeni elbiseler giyilmelidir.

Ramazan Bayramı'nda, namazdan önce bir şeyler yenir, Kurban Bayramı'nda ise, kurban keseceklerin, kurban etinden yiyinceye kadar bir şey yiyip içmemesi müstehaptır. Peygamberimiz (s.a.s.) böyle yapmıştır. (Tirmizî, "Salât", 385)

Bayram günü sabah namaz camide kılınır, yapılan vaaz dinlenir, güneşin doğuşundan 50 dakika sonra bayram namaz kılınır. Peygamberimiz Kurban Bayram hutbesinde şöyle buyurmuştur:

"Bu günümüzde yapacağımız ilk iş namaz kılmamızdır. Sonra döner kurban keseriz. Her kim böyle yaparsa, şüphesiz bizim sünnetimize uygun iş yapmış olur." (Buhârî,"Iydeyn", 3)

İki rekât olarak kılınan bayram namazları Hanefilere göre vacip, Şafiîlere göre sünnet-i müekkededir. (irbinî, I,
587)

2017 DİNİ GÜNLER VE RESMİ TATİLLER

- 29 Mart 2017 - Çarşamba Günü | Üç Ayların Başlangıcı
- 27 Mayıs 2017 - Cumartesi Günü | Ramazan'ın Başlangıcı
- 21 Haziran 2017- Çarşamba Günü | Kadir Gecesi
- 24 Haziran 2017- Cumartesi Günü | Arefe
- 25 Haziran 2017– Pazar Günü| Ramazan Bayramı 1. Gün
- 26 Haziran 2017- Pazartesi Günü | Ramazan Bayramı 2. Gün
- 27 Haziran 2017 - Salı Günü | Ramazan Bayramı 3. Gün
- 31 Ağustos 2017- Perşembe Günü | Arefe
- 1 Eylül 2017 - Cuma Günü | Kurban Bayramı 1. Gün
- 2 Eylül 2017 - Cumartesi Günü | Kurban Bayramı 2. Gün
- 3 Eylül 2017 - Pazar Günü | Kurban Bayramı 3. Gün
- 4 Eylül 2017 - Pazartesi Günü | Kurban Bayramı 4. Gün

FİTRE NE KADAR VE KİMLERE VERİLİR?

Fitre miktarı belirlenirken insanların mevcut sosyo-ekonomik durumları göz önünde bulundurulur. Bir kişi için gerekli olan günlük asgari gıda ihtiyacı dikkate alınır. Bu yıl 2017 fitre miktarı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 16 Türk Lirası olarak belirlendi. Belirlenen bu fitre miktarı 2018 yılının Ramazan ayı başlangıcına kadar geçerli sayılacaktır.

Fitrenin ihtiyaç sahibine Ramazan Bayramı ilk gününde verilmesi uygundur ancak fitre Ramazan Bayramı öncesinde de verilebilir. Fitre birkaç gün öncesinde hatta birkaç ay öncesinde de ihtiyaç sahibi kişiye ulaştırılabilir. Böylece o kişinin de Ramazan Bayramı için gerekli olan ihtiyaçlarını erkenden karşılaması sağlanmış olur. Eğer fitre zamanında verilmemişse en kısa süre içerisinde verilmelidir.

Fitre verilemeyecek olan kişiler; çocuklar, anne, baba, zengin durumda sayılan kişiler ve gayrimüslimlerdir.
Fakir durumdaysa fitre verilebilecek olan kişiler; üvey anne, üvey baba, üvey çocuk, kayınvalide, kayınpeder, kayınbirader, gelin ve damat .

BİZE ULAŞIN