Berenike lahdini de kaçıracaklardı!

Herakles lahdinin Türkiye’ye iadesine karar verildi. Kütahya’daki Aizanoi antik kentinde bulunan Amazon Kraliçesi Berenike lahdinin de kaçırılmaya çalışıldığı ancak son anda engellendiği ortaya çıktı

Berenike lahdini de kaçıracaklardı!
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Türkiye'deki tarihi eserler 200 yıldır yağmalanıyor" diyerek, yurtdışına kaçırılan eserlere dikkat çekmişti. Öte yandan Kütahya'daki Aizanoi antik kentinin de geçmişte yağmalandığı ortaya çıktı. Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan 2 bin yıllık Roma kenti Aizanoi'de kazılar 91 yıldır sürüyor. 1926'da Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından başlatılan kazılar sırasında ilk olarak Jüpiter Tapınağı ve Bereket Tanrıçası Kibele ile dünyanın ilk borsası bulundu. Ayrıca kentin anfi tiyatrosu ve spor sahası ortaya çıkarıldı. Daha sonraki kazılarda ise Atina Olimpiyatları'nda sporculara verilen antik madalyalar ve birçok mermer heykel bulundu. Kültür Bakanlığı, 2011'de Alman Arkeoloji Enstitüsü'nün çalışmalarına son verip Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'ne kazı yetkisi verdi. Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Özer başkanlığında kazılara başlandı ve Kütahya Valiliği'nin de desteğiyle çok sayıda eser ortaya çıkarıldı.

JANDARMA KURTARDI
Çavdarhisar'da daha önce iki dönem belediye başkanı olarak görev yapan Mustafa Ertaş, çok sayıda tarihi eserin yağmalandığını belirterek, "Kaçak kazılarla yağmalanmış olmasına rağmen günümüzde hâlâ tarih fışkırıyor. Bugüne kadar paha biçilemez antik mermer heykeller, Frigya ve Roma dönemi sikkeleri, küçük heykelcikler kaçırılmış. Bazı heykeller çok ağır olduğu için gövdesi bırakılmış, başları kaçırılmış. Kaçakçılar Amazon Kraliçesi Berenike'nin 5 ton ağırlığındaki mermer lahdini de iki yıl önce kaçırmak istediler. Eğer jandarma yetişmeseydi lahdi kamyona yükleyip kaçıracaklardı. Jandarmayı görünce lahdin içindeki tarihi altın takılar ve sikkeleri alıp kaçtılar. İçi boşalan mermer lahit ise jandarma tarafından son anda kurtarıldı" dedi.
BİZE ULAŞIN