Çifte töre cinayetine ikişer ağır müebbet

Adana’da öldürülen iki kadının töre cinayetine kurban gittiği ortaya çıktı. Savcı 6 şüpheli hakkında 2’şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle dava açtı

Çifte töre cinayetine ikişer ağır müebbet
Adana'da av tüfeğiyle öldürülen 31 yaşındaki Senem Barık'la, 20 yaşındaki Zeliha Sevgilibaş'ın töre saikiyle öldürüldükleri belirlendi. Korkunç olay, 10 Nisan akşamı Yüreğir ilçesi Başak Mahallesi 999 Sokak'ta meydana geldi. Eşi uyuşturucu suçundan hapse giren 3 çocuk annesi Senem Barık ile eşinden boşanan Zeliha Sevgilibaş birlikte yaşamaya başladı. Senem Barık, bir restoranda çalışan Osman Can (35) ile gönül ilişkisi yaşıyordu. Bir süre sonra Senem Barık, Osman Can'dan ayrıldı. İddiaya göre Osman Can, Barık ailesini defalarca arayarak, kadınların kötü yolda olduğunu eve erkek aldıklarını söyledi.

AZMETTİRENE DE MÜEBBET
Osman Can'ın kışkırtması sonucu kayınpeder Hikmet Barık (65) ile oğulları Davut Barık (40), Savaş Barık (30), Yahya Barık (37) ile akrabaları Doğan Barık (19) bir araya gelip kadınları silah zoruyla evlerinden alıp boş araziye götürdü. Senem Barık av tüfeğiyle, Zeliha Sevgilibaş ise kafasına tüfek dipçiği ile vurularak öldürdü. Olayın ardından teslim olan Doğan Barık, "Ben öldürdüm. Namusumu temizledim" dedi. Soruşturma kapsamında 5 şüpheli, daha sonra da Osman Can gözaltına alındı. Doğan Barık daha sonraki ifadesinde ise cinayetleri dedesi Hikmet Barık'ın işlediğini, tüfeği kendisine vererek cinayetleri üstlenmesini istediğini söyledi. Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, Barık ailesinden 5 şüpheli hakkında 2 kişiyi töre saikiyle öldürme suçundan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet, konut dokunulmazlığını ihlal ve hürriyetten yoksun bırakma suçlarından ise 23'er yıla kadar hapis istedi. Sanık Osman Can hakkında ise azmettirme suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 31 yıla kadar hapis cezası istendi. Şüpheliler önümüzdeki günlerde hâkim karşısına çıkacak.

BİZE ULAŞIN