Rekor yağmur

İstanbul’u dün sabah saran kara bulutlar aniden bastıran yağmurla su baskınlarını beraberinde getirdi. Silivri’de metrekareye 134.5 kilogram rekor yağış düştü. Yapılan hızlı müdahalelerle can kayıpları önlendi

Rekor yağmur

İstanbul'da dün son 32 yılın en yağmurlu günü yaşandı. Silivri metrekareye düşen 134.5 kilo yağış ile sel felaketinden en çok etkilenen ilçe oldu. Üsküdar 116.8, Beykoz 98.8 ve Sarıyer ise 91.3 kilo yağış aldı. Rüzgârın hızı saatte 70-80 kilometreye kadar çıktı. Yağışlar, Silivri, Büyükçekmece, Başakşehir, Üsküdar, Şişli, Fatih ve Bakırköy'de su baskınlarına neden oldu. Temmuzun tamamında ortalama 32.5 kilo yağış alan İstanbul dün günün ilk yarısında aylık bazda da rekor miktarda yağış aldı. İstanbul'da 16 Ekim 1985'te metrekareye 125.5 kilo yağış gerçekleşmişti. İstanbul'da son büyük sel felaketi 9 Eylül 2009'da yaşamış, metrekareye 90 kilo yağış düşmüş ve 31 kişi hayatını kaybetmişti.

SERİN HAVA VE DENİZ SICAKLIĞI BİRLEŞİNCE...
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek İstanbul'daki yoğun yağışa, kuzeyden gelen serin hava ve yüksek deniz suyu sıcaklıklarının birleşmesiyle oluşan, termodinamik kararsızlıktan dolayı meydana gelen "süper hücre" isimli yapıların neden olduğunu belirtti.
Öte yandan sabah saatlerinde işlerine gitmek üzere evlerinden çıkan onbinlerce vatandaş aniden bastıran yağışın etkisiyle zor anlar yaşadı. Yağış kara trafiğini felç etti. Araçlar yollarda mahsur kaldı. Bazı araçlar suya kapıldı; ters çevrildi, yan yattı. Avrasya Tüneli tedbiren trafiğe kapatıldı. Deniz ve hava trafiği aksadı. Yıldırımlara neden olan elektrik yüklü bulutlara yakalanmak istemeyen pilotlar, şiddetli yağış sürerken Atatürk Havalimanı'na iniş için "yaklaşma" yapamadı.
Yoğun yağış nedeniyle Atatürk Havalimanı- Yenikapı arasında çalışan metro, su baskını nedeniyle Bakırköy'e kadar sefer yapabildi. Gayrettepe ve Zeytinburnu metro istasyonları, Aksaray altgeçidi sular altında kaldı. T1 Kabataş- Bağcılar Tramvay Hattı seferleri yapılamadı.
Üsküdar Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi'nde istinat duvarı çöktü. Çapa Tıp Fakültesi'ni su bastı. Üsküdar Fethi Paşa Korusu'ndan yola gelen çamurlu su trafiği kapattı. Ümraniye Ünalan'da D-100 Otoyolu su altında kaldı. Araçlar yollarda mahsur kaldı.
İstanbul Aksaray'da, bir taksi şoförü 4 saat aracının üzerinde kurtarılmayı bekledi. Türk Kızılayı, zor durumda kalan vatandaşlara yardım için çalışmalarını sürdürüyor.

BİR SAATTE 6726 ŞİMŞEK
Meteoroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kahraman, İstanbul genelinde bir saatte 6 bin 726 şimşek çaktığını açıkladı.

Mustafa KAYA-Cevdet ÖZDEMİR-Uğur YILDIRIM-Furkan KARA -Gül KİREKLO-Fatih ULAŞ -Osman ASİLTÜRK -Murat ŞENGÜL -Derviş UĞURLU-Ümit UZUN-Rıdvan ENÜŞTEKİN-Enes ARİFOĞLU-Elif ŞAHİN-Buse UZUN-Adem ADIGÜZEL /SABAH


Üsküdar'da sel sularının biriktiği sokakta bir vatandaş böyle yüzdü.


Dolmabahçe'de kaldırımlar göle döndü.


Eminönü'nde bir taksi şoförü aracının üstünde mahsur kaldı.


Metrobüsten inenler kaldırıma güçlükle geçti.


Yenibosna'da bir araç su dolan alt geçitte kaldı.


Vatandaşlar, İstanbul Otogarı'na ulaşmak için her yolu denedi.


Bir metrobüsün içi su doldu.

BİZE ULAŞIN