Dağda tek başına

Dağda tek başına

Uludağ’da kaybolan Katarlı 9 yaşındaki İbrahim’i, 18 saat sonra JAK uzman çavuşu uçurumun kenarında buldu

Tatil için ailesiyle İstanbul'a gelen Katarlı Nejip Mansouri, önceki gün eşi ve 7 çocuğu ile birlikte günübirlik gezi için Bursa'ya geçerek Uludağ'a çıktı. Aile Sarıalan mevkisinde bir restoranda akşam yemeği yedi. 9 yaşındaki İbrahim Najib El Mansouri ise saat 19.00 sıralarında restorandan ayrıldı. Daha sonra çocuklarını bulamayan aile, durumu jandarmaya bildirdi. Bölgeye AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve AKUT başta olmak üzere farklı birimlerden 150 kişilik ekip sevk edildi. Arama çalışmalarına Jandarma Özel Harekât timi de termal kameralarla destek verdi, Jandarma iz takip köpeklerinin koklaması için çocuğun İstanbul'da kaldığı otelden kıyafetleri getirildi. Güvenlik kamerası kayıtlarında İbrahim'in Kirazlıyayla patikasına doğru gittiği tespit edildi.
Küçük çocuğu kaybolduktan yaklaşık 18 saat sonra, dün 12.50 sıralarında JAK Uzman Çavuş Musa Tamkoç, uçurumun kenarında buldu. Dronla çocuğun yerini tespit eden Uzman Çavuş Tamkoç, elini sıkı sıkı tuttuğu küçük çocuğu ambulansla Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kadar götürdü.


Uzman Çavuş Musa Tamkoç, drone ile çocuğu böyle aradı, bulduktan sonra da elini sıkı sıkı tuttu.

'KORKUDAN DÜŞECEKTİ'
Çocuğun nasıl bulunduğunu da anlatan Tamkoç, "İbrahim diye yüksek sesle bağırdım. Biraz sonra sesi geldi. Çocuk beni görünce korktu ayağı kaydı, ağaca tutundu ve neyse ki düşmedi. Elma, çikolata, su verdim. 'Baba, anne gitti' dedi. Komutanlarımız çocuğun ailesinin kimliklerini atmıştı. Onu gösterdikten sonra özgüven geldi. Çocukla sonra anlaştık" diye konuştu. Tamkoç, Katarlı çocuğa ilk müdahaleyi yaptığını, giysilerini verdiğini belirterek, "Çocuğu ilk bulduğumda uçurum kenarındaydı. Geceyi orada geçirmiş. Üzerindeki elbiseyi yastık yapmış. Geceyi uyuyarak geçirdiğini söyledi" ifadelerini kullandı.
Evladına kavuşan baba Nejip Mansouri ise "Türk milletine minnettarız. Herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN