8 santimlik kesiyle kalp kapakçığı değişti

8 santimlik kesiyle kalp kapakçığı değişti

İstanbul’da yaşayan Ejder Tufan Turasan’ın (48) kalp kapakçığı, göğüs kafesinde açılan 8 santimlik kesiyle değiştirildi. Operasyonu yürüten Prof. Dr. Özkara, küçük kesinin iyileşmeyi hızlandırdığını söyledi

İstanbul'da yaşayan öğretim görevlisi Ejder Tufan Turasan'ın kalbiyle ilgili sıkıntı 4 yıl önce check-up tetkiklerinde ortaya çıktı. Doktorlar acil ameliyat olması ve kalp kapakçığının değişmesi gerektiğini söyledi. Turasan ise hiçbir şikâyeti olmadığı için ameliyatı erteledi. Geçtiğimiz günlerde apartman kapısında düşüp bayılan Turasan hastalığının ciddiyetini idrak etti ve Liv Hospital'dan Kalp ve Damar Cerrahisi" uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özkara'ya başvurdu. Prof. Dr. Özkara ve Op. Dr. Halil Hüzmeli 'minimal invaziv' yöntemiyle Turasan'ın kalp kapakçığını değiştirdi. Turasan'ın hastaneye geldiğinde ciddi anlamda nefes darlığı çektiğini söyleyen Özkara, "Aort kapağında doğuştan bir yapısal bozukluk mevcuttu. Aort kapağı üç yaprakçık yerine iki yaprakçıktan oluşuyordu. Buna bağlı olarak kapak dayanıksız hale gelmişti ve bozulmuştu. Bu yüzden Ejder Bey, göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikâyeti yaşıyordu. Ameliyat edilmezse kalp krizi geçirebilirdi ve ani ölüm riski taşıyordu. Göğüs kemiğini kısmen açarak aort kapağını değiştirdik. 8 santimlik kesiden ameliyat gerçekleştirildi. Ameliyat yaklaşık 4 saat sürdü. Ejder Bey hızla eskisinden daha iyi duruma geldi. Bu tip ameliyatlarda gecikmeden, kalp çok büyümeden müdahale etmek çok önemli. Küçük kesiyle bu ameliyatın yapılmış olması hastanın daha hızla iyileşmesini sağladı" dedi.

'ESKİSİNDEN ÇOK DAHA İYİYİM'
Ameliyattan sonra küçücük bir kesi izi olduğunu ve çok rahat ettiğini söyleyen Turasan, "Eskiden kesinlikle merdiven çıkamazdım. Şimdi evimin dördüncü katına çıkarken asansör yerine merdivenleri kullanıyorum. Her sabah 1-1.5 saatlik yürüyüşe çıkıyorum. Hayat kalitem inanılmaz şekilde yükseldi" diye konuştu. Yaşam kalitesinin bu kadar yükseleceğini tahmin etmediğini söyleyen Turasan "Ameliyatın ve sonrasının zor olacağını düşünüyordum ama tam tersi oldu. Bu ameliyattan kaçılmaması lazım. Hiçbir şekilde çarpıntım ve nefes darlığım olmadı. Kendimi daha güçlü ve daha sağlıklı hissediyorum. Eskisinden çok daha iyiyim" dedi.
BİZE ULAŞIN