‘Bağırma, bizi kasaya götür’

İstanbul’da villasına kargocu kılığında giren iki kişi tarafından dolaba kilitlenip kasası soyulan işadamı Murat E.’nin eşi Eda E. duruşmada yaşadığı korkunç dakikaları anlattı

‘Bağırma, bizi kasaya götür’
İstanbul Bakırköy'de kozmetikçi işadamı Murat E.'nin lüks villasına geçen 9 Mayıs'ta kargocu kılığında gelen iki kişi, kapıyı açan hizmetçi Moldovalı Olesea Calceva'yı yumruklayarak bayılttıktan sonra eşi Eda E.'yi ellerini plastik kelepçeyle bağlayıp yatak odasındaki dolaba kilitlemişti. Şüpheliler kasadaki 50 bin doları, 250 bin dolar değerindeki 3 pırlanta kaplı saati ve üç yüzüğü çalmıştı. Olayla ilgili Calceva'yla birlikte 4 kişi tutuklanmıştı.
Zanlılara "nitelikli yağma" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 29 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bakırköy 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Murat E.'nin eşi Eda E. yaşadığı korkunç dakikaları anlattı. Eda E. Şöyle dedi: "Birinin elinde bıçak, yüzlerinde de maske vardı. Ellerinde bir koli vardı. Bıçağı ve plastik kelepçeyi koliden çıkardılar. Ağızımı bantlayıp elimi plastik kelepçeyle bağladılar. 'Sus bağırma. Kasaya götür' dediler. Kasayı bana açtırıp, içini boşalttılar. Beni dolaba soktular. Oraya bağladılar. Onlar içerdeyken zil çalınca kaçtılar. Beni bahçıvanımız kurtardı. Olesea bizim evimiz gibi bir evi olmasını hayal ettiğini söylerdi."
Tutuklu sanık Calceva, sanıkları tanımadığını belirterek "Biri karşıma geçip bana yumruk attı. Bayıldım. Kendime geldiğimde ellerim arkadan bağlıydı" diye konuştu.
Mahkeme, Calceva ve Yalçın Okurlar'ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Sanıklar Iuri Cernev ve Murat Karadağ tahliye edildi. Mahkeme sanık Alexandr Manolov ve Petar Toporash'ın hakkında yakalama emrinin infaz edilmesinin beklenmesine karar verdi.


Pirlantalı bu saatler çalınmıştı.


BİZE ULAŞIN