Korkunç ‘Harvey’ ana karaya ulaştı

Korkunç ‘Harvey’ ana karaya ulaştı

Harvey Kasırgası, ABD’nin Teksas kıyılarını vurmaya başladı. Başkan Trump, kasırganın zarar vereceği bölgeye federal yardım yapılması için “doğal afet bildirisi” imzaladı

ABD'de ana karaya ulaşan Harvey Kasırgası, Teksas eyaletinin kıyı bölgelerinde etkili olmaya başladı. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, ülkeyi yaklaşık 12 yıldır vuran en şiddetli fırtına olarak tanımlanan Harvey ile ilgili alarm durumunu saatler içerisinde birinci kategoriden dördüncü kategoriye çıkarttı. Eyaletteki birçok şehir için zorunlu tahliye kararı alınmasının ardından kasırgadan kaçanların araçları yollarda uzun kuyruklar oluşturdu. Kasırganın kıyıya ulaşmasıyla saatteki hızı 215 kilometreyi bulan rüzgârlar, bölgede büyük hasara yol açtı. Eyaletin güneydoğusundaki yaklaşık 200 bin kişinin elektriksiz kaldığı bildirilirken, Port Aransas ve Rockport kasabalarındaki binalar büyük zarar gördü.

'İSMİNİZİ KOLLARINIZA YAZIN'
Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump kasırganın vereceği zarara karşı bölgeye federal yardım yapılması için "doğal afet bildirisi" imzaladı. Zorunlu tahliye ilan edilen 10 bin nüfuslu Rockport kasabası için geride kalanlara bölgeyi terk etmeleri çağrısında bulunuldu. Belediye Başkanı Patrick Rios'un "Tek tavsiyem buradan kaçın. Kalmayı seçenler, ne yazık ki hazırlık yapmalı. Kollarınıza sosyal sağlık numaraları ile isimlerinizi yazın" şeklindeki sözleri korku yarattı.
BİZE ULAŞIN