Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? - Kurban bayram namazı kılınışı nasıl ve kaç rekattır?

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? - Kurban bayram namazı kılınışı nasıl ve kaç rekattır?

Ramazan Bayramı'ndan sonra İslam aleminin büyük heyecanla beklediği Kurban Bayramı'na sayılı saatler kaldı. İslam dinindeki Ramazan Bayramı ile beraber en önemli iki bayramdan biride Kurban Bayramı'dır. Tüm dünya Müslümanları tarafından kutlanan Kurban Bayramı aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Bayramda da Bayram Namazı kılınır ve bayram hutbesi okunur. Peki Kurban Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekattır?

  • Yaşam
  • Perşembe 31.08.2017 04:42

Bayram namazları, müslümanlar arasindaki birlik ve beraberligin güzel bir göstergesi olarak bayramların birinci günü, kuşluk vaktinde kılınır. Bayram namazı farz değil vaciptir. İki rekat olarak cemaatle kılınır.

Vacip oluşunun ve kılınmasının şartları, aynen Cuma namazının şartları gibidir. Ezan okunmaz, kamet yapılmaz.

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere yılda iki kez bayram namazı kılınır. Ramazan ve Kurban bayramının birinci günü kılınır.


Bayram namazı aşağıdaki şekilde kılınır:

Önce "Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama" diye niyet edilerek namaza durulur.

Sonra "Sübhaneke" okunur.

Sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp (iftitah tekbirinde oldugu gibi), birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.

Rüku ve secdeler yapilarak ayaga (ikinci rekata) kalkilir ve eller baglanir.

İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir.

Sonra da secdeler yapılarak oturulur.

Oturuşta imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina, Rabbena firli duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namaz bitirilir.

Namazdan sonra imam hutbe okuyarak namaz sonlandırılarak cami içerisinde bayramlaşmaya geçilir.

BİZE ULAŞIN