İnebolu’nun Manş zaferi

Kastamonulu amatör yüzücüler İnebolu’yu tanıtmak için geçiş zorluğu ile dünyanın sayılı su kanallarından olan Manş Denizi’ni 13 saat 17 dakikada geçti

İnebolu’nun Manş zaferi
"İnebolu İstiklal Manş Yüzme Takımı" adlı ekip, önceki sabah İngiltere'nin Dover kıyısına geldi. Antrenörlüğünü Kâmil Resa Alsaran'ın yaptığı takımdan ilk olarak 07.13'te Ahmet Tekkeşin (60) Manş'a girdi. 1 saat sonra yerini Samet Yılmazer'e (21) bıraktı. Ardından sırayla Erhan Gelgit (34), Şahin Karakuş (48), eşi Kadriye Karakuş (44) Hasan Heke (63) nöbeti devraldı. Her yüzücü 1 saat içinde 3-4 kilometre yüzdü. Bir arkadaşları yüzerken diğer takım üyeleri refakatçı teknede sırasını bekledi. Yüzücüler rüzgâr yüzünden sallanan teknede doğru dürüst beslenemedi. Yine rüzgârın etkisiyle çok üşüdü.
Hava koşulları parkurun yarısına geldiğinde bozdu. Hava karardı. Dalgalar yükseldi. Türk yüzücüler bu sırada hem suda hem teknede büyük zorluk yaşadı. Fransa kıyalarına yaklaşıldığında ise akşam karanlığı bastı. Yüzücülere can güvenliği için ışıldak takıldı. Takım, başlangıçtan tam 46 kilometre, 13 saat 17 dakika sonra Fransa'nın Audinghen kıyısına vardı. Bütün kuralları yerine getirerek Manş'ı geçen ekip üyeleri, geçişi düzenleyen dernekten sertifikalarını aldı. Büyük mutluluk yaşayan üniversiteli Samet Yılmazer, Türk bayrağı açarak zaferlerini kutladı.
Samet, Manş'ı geçen en genç Türk unvanını aldı. Kadriye Karakuş ile eşi Şahin Karakuş da bu başarıyı gösteren ilk Türk çift oldu. Ekipten Şahin Karakuş, "Çok zordu. Zoru başardık" derken, Manş'ı geçen en yaşlı Türk unvanını kazanan takım kaptanı Hasan Eke'nin ise gözü suda mikrop kaptı. Eke tek gözü kapanmasına rağmen yüzmeyi bırakmadı.

YÜZÜCÜLERİN EVEREST'İ
Atlas Okyanusu'nun İngiltere ile Fransa'yı birbirinden ayıran kolu Manş Denizi, yüzücülerin adeta Everest'i. Yüzücüler, Atlas Okyanusu ile Kuzey Denizi'ni birleştiren Manş'ı en dar yeri Dover Boğazı'ndan geçiyor. Burası, dünyanın sayılı zor geçiş bölgelerinden biri. Yüzücülerin hem kendileri hem Manş'ın getirdiği zorluklarla baş etmesi gerekiyor. Bahri BÜKE / SABAH
BİZE ULAŞIN