Yeşil altın bekçileri

Gaziantep’in meşhur fıstığını özel bekçiler koruyor. 7 gün 24 saat silahla nöbet tutan bekçiler bahçelerdeki gözetleme kulelerinde yaşıyor. 2 aylık nöbetin sonunda ise 5 bin lira para ve bir torba fıstıkla evlerine dönüyorlar

Yeşil altın bekçileri
Gaziantep'in, Türkiye sınırlarını aşan meşhur fıstığının hasat zamanı yaklaşıyor. Bu yıl rekoltenin düşük olması nedeniyle fiyatı yükselişe geçen antepfıstığını, bahçelerde elleri silahlı bekçiler koruyor. Fıstık bahçelerindeki gözetleme kulelerinde yaşayan bekçiler burada yemek yiyor, burada yıkanıyor. Ellerindeki silahlarla fıstık bahçeleri içinde devriye gezen bekçiler, hırsızları düdük çalarak ya da havaya ateş açarak korkutmaya çalışıyor. Geceleri ellerinde fenerlerle yüzlerce dönümlük arazi içinde turlayan bekçiler, tarlaya giren hırsızları jandarmaya ve bahçe sahiplerine bildiriyor. Yaklaşık 2 ay süren zorlu mesai boyunca tarlalarda kendileri için inşa edilen çok katlı gözetleme kulelerinde yaşamak zorunda kalan bekçiler, aile hasretini demli çaylar eşliğinde söylenen Barak havaları ile gideriyor. Fıstık bahçelerinde hasadın başlamasıyla birlikte işleri son bulan bekçiler, iki ayın sonunda 5 bin lira para ve bir torba fıstıkla evlerinin yolunu tutuyor. Bitmek bilmeyen fıstık hırsızları yüzünden işlerinin her geçen gün daha da tehlikeli bir hale geldiğini ifade eden bekçiler, ekmek parası uğruna çoğu zaman hayatlarını tehlikeye attıklarını söylüyor.

16 ÇOCUK BÜYÜTÜYOR
Gaziantep'in Karkamış ve Nizip ilçeleri sınırlarında bulunan fıstık bahçelerinde 4 yıldır fıstık bekçiliği yapan 16 çocuk babası Hasan Küçükler (67), nöbet kulübeleri yüksek olduğu için 4-5 bahçenin birden bekçiliğini yaptığını söylüyor. Küçükler, "Burada işimiz gücümüz fıstık. Bir gözümüz hep fıstıkta. Sabaha karşı ve öğle sıcağında daha çok hırsızlık oluyor. Bir de yol üstündeki bahçelerde yoldan geçenler araçlarından inip hemen ağaçlara saldırıyor. Bu yüzden sık sık yol kenarında da nöbet tutuyoruz. Sabah ve akşam, bahçe sahipleri bize yemek getiriyor. Fıstık bahçeleri içinde duş alıyoruz. Elbiselerimizi burada yıkıyoruz" diyor.

5 DEAŞ'LI TERÖRİSTİ YAKALATTILAR
FISTIK hırsızlarının her geçen gün daha da tehlikeli hale geldiğini söyleyen Mustafa Kaplan (40) da geçen yıl bir arkadaşlarının hırsızlar tarafından vurulduğunu söyledi. 8 yıldır bekçilik yapan Kaplan, "Hırsız görünce ya da tarlaya yaklaşan birileri görünce hemen düdük çalıyoruz. Eğer kaçmazsa havaya ateş ediyoruz. Mal sahibine ve jandarmaya bildiriyoruz" dedi. Nöbet tutarken 5 DEAŞ'lı teröristi yakaladıklarını ifade eden Kaplan o olayı şöyle anlattı: "Geçen yıl Fırat Kalkanı Operasyonu başladıktan sonra tarlalarda gezinen 5 kişi gördük. Kim olduklarını bilemedik. Diğer nöbetçi arkadaşlarla etrafını çevirdik ve jandarmaya haber verdik. Jandarma geldi. Suriye'den kaçan DEAŞ'lılar olduklarını söyledi. Günlerdir aranan teröristler yakalanmamak için fıstık bahçelerinde saklanıyormuş."
BİZE ULAŞIN