"Geri görüş kameralı" bisiklette yok yok

Adana'da emekli Hasan Alpay, sağlık sorunları nedeniyle kullanmaya başladığı bisikletini çok sayıda donanım, aksesuar ve çıkartmalarla süsleyerek farklı bir görünüme kavuşturdu.

2002 yılında emekli olmasının ardından hareketsizlik nedeniyle sağlığı bozulan 60 yaşındaki Alpay, gerek hareket etmek gerekse kendisine bir uğraş olması için bisiklet aldı.

Alpay bisikletine kamera, televizyon, anons sistemi, siren, korna, hoparlör, çeşitli göstergeler ve onlarca çıkartmalar taktı. Bu malzemeler ve çıkartmalar nedeniyle ebatları büyüyen rengarenk bir görünüm alan bisiklet, görenleri şaşırtıyor. Alpay, elektrik gerektiren aksesuar ve donanımlar için bisikletine bir de 12 voltluk akü taktırmış.

Hasan Alpay, emekli olduktan sonra boş durmanın kendisine iyi gelmediğini, yaşadığı sağlık sorunları azaltmak için bisiklet aldığını belirterek, şunları anlattı:

"İlk zamanlarda ufak tefek aksesuar taktım fakat geçen bu 15 yılda annemi, babamı, büyük ablamı, küçük kardeşimi ve 17 yaşındaki kızımı kaybettim. Yaşadığım bu 5 ölümün acısı nedeniyle dişlerim döküldü. Yaşadığım acıları unutmak, bunların stresini atmak için bisikletle uğraşmaya başladım. Daha fazla aksesuar takmaya başladım. Bu acıları unutmak için verdiğim mücadele bisikletimi bu hale getirdi."

Alpay, zamanının büyük çoğunluğunu bisikletiyle geçirdiğini kaydetti. Bisikletine ilk olarak taktığı aksesuarın zil olduğunu, halihazırda 50'den fazla donanım, aksesuar olduğunu ifade eden Alpay, şöyle konuştu:

"Bisikletim benim için paha biçilmez. Üzerinde 50'den fazla aksesuar var. Arkada ve önde iki kamera, televizyon, 3 tane alarm, değişik sesler çıkartan korna, sirenler var. 5 metre Led lambaları, 3 radyosu, hoparlörler, hız ve kilometre göstergesi, 4 tane saat var. Nereden baksanız bu bisiklete 6-7 bin lira harcadım. Bisikletim 18 vites. Bisikletimin üzerindeki malzemeler kaliteli. Beni kavşaklarda ve yokuşlarda hiç yormuyor."

BİSİKLETİ İÇİN 12 BİN LİRA TEKLİFİ KABUL ETMEDİ

Alpay, bisikletini görenlerin çok şaşırdığını, gelip incelediklerini, sorular sorduklarını anlattı.

Bisikletine elektrik aksamı taktırmak için oto elektrik dükkanına gittiğinde aracını satın almak isteyenler çıktığını dile getiren Alpay, şunları söyledi:

"Almaya'dan geldiğini söyleyen üç kişi bisikletimi görünce 'Bu bisikletin ne işi var burada, bisiklet mi otomobil mi' dedi. Bisikletimi inceleyince şaşırdılar ve bana 8 bin lira teklif ettiler. Ben hiç bir şey demedim daha sonra da 10 bin lira ardından da 12 bin lira teklif ettiler. Ben de 15 yıllık emeğimi hiç bir şeye değişmeyeceğimi söyledim. Bazı manevi değerler trilyonlara değişilmez. Bu benim için bir cevher artık. Ölünceye kadar benimle arkadaş olacak. Bazı arkadaşlarım motosikletleriyle takas etmek istiyorlar ama veremeyeceğimi söylüyorum."

Alpay, "arkadaş" olarak nitelediği bisikletiyle günlük ortalama 20 kilometre yol yaptığını belirterek, "Bu bisiklete binince bana kol kanat geren bir arkadaşım ile birlikteymişim gibi geliyor. Öyle hissediyorum. Ben bisikletimle daha mutlu oluyorum. İnsanlar nasıl kendini mutlu edecek şeylerle oluyorsa benim de bisikletimle meşgul olmam bana daha esenlik veriyor." ifadelerini kullandı.

Bisikletinin bakımlarını düzenli yaptığını anlatan Alpay, elektrik devreleri nedeniyle aracını dikkatli yıkadığını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN