Suriyeli muhalif anne-kız öldürüldü

Muhalif aktivist Barakat ile gazeteci kızı, Üsküdar’daki evlerinde katledildi. Anne ile kızının Suriye rejimince öldürtüldüğü düşünülüyor

Suriyeli muhalif anne-kız öldürüldü
Savaş nedeniyle Türkiye'de yaşayan Suriye Muhalefeti Konseyi üyesi aktivist 60 yaşındaki Orouba Barakat ve kendisi gibi gazeteci olan kızı Halla Barakat (22) önceki akşam Üsküdar'daki evlerinde öldürüldü. Saat 21.00 sıralarında polise ulaşan ihbar üzerine adrese giden ekipler, içeri girdiklerinde anne ve kızının bıçaklanmış halde cesetleriyle karşılaştı. Katillerin anne ve kızı önce boğduğu daha sonra bıçaklayarak öldürdükleri saptandı. Aileyi tanıyanlar anne ve kızının uzun süredir Suriye rejimi tarafından tehdit edildiğini öne sürdü.

YEĞENLERİ DE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
Orouba Barakat'ın yeğeni Deah Barakat da 2 yıl önce ABD'de cinayete kurban gitmişti. 2015'te Chapell Hill'de Müslümanlar'a karşı yapılan nefret saldırısında Deah Barakat, eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve baldızı Razan Muhammed Ebu Salha silahla vurularak hayatlarını kaybetmişlerdi. O dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Müslüman gencin öldürülmesine sessiz kalan ABD Başkanı Obama'ya tepki göstermişti. Barakat'ın bir yeğeninin daha Suriye'de rejim tarafından öldürtüldüğü ifade edildi.
BİZE ULAŞIN