Herakles Lahdi ziyarete açıldı

Perge Antik Kenti’nden 1960’lı yıllarda kaçırılan ve 7 yıllık hukuki sürecin ardından İsviçre’den ait olduğu topraklara dönen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde düzenlenen törenle ziyarete açıldı

Herakles Lahdi ziyarete açıldı
Antalya'nın Aksu ilçesinde yer alan Perge Antik Kenti'nden 1960'lı yıllarda kaçırılan ve 2010 yılında İsviçre'nin Cenevre Gümrüğü'nde ele geçirildikten sonra zorlu bir hukuk savaşının ardından 14 Eylül'de topraklarına geri dönen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi'nde yapılan törenle ziyarete açıldı. Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ve çok sayıda davetli katıldı. Lahde Antalyalılar da büyük ilgi gösterdi.

BATI'DAKİ ESERLERİN ÇOĞU KAÇIRILMIŞ
Herakles Lahdi'nin Türkiye topraklarından kaçırılmış binlerce eserden sadece biri olduğunu belirten Kurtulmuş, "Batı'da sergilenen eserlerin herhalde çok az bir kısmı yasal yollarla gelmiş, önemli bir kısmı ise yasadışı yollarla kaçırılmış. Kaldı ki herhangi bir tarihi eseri bulunduğu orijinal yerinden almak ne şekilde olursa olsun asla hoş, meşru görülemez. Bugün Batı'da sergilenen birçok eserin çalındığı ya da alındığı yerlere geri gönderilmesi insanlığın bir gereğidir" dedi. Tarihi eserlerin geri getirilmesinin zorlu bir süreç olduğunu anlatan Kurtulmuş, bakanlık olarak yıllardır hafiye gibi çalışarak, Türkiye'den kaçırılan eserlerin peşinden koştuklarını anlattı.

57 ESERLE İLGİLİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR
Kurtulmuş, Louvre Müzesi'nde sergilenenler de dahil olmak üzere 15 ülkede tespit edilmiş 57'ye yakın eserle ilgili sürecin ve yazışmaların devam ettiği bilgisini paylaştı. Kurtulmuş, "Dünyanın en zengin toprakları üzerinde oturuyoruz. Allah'a çok şükür her yerinden tarih ve kültür fışkıran, İslam öncesi ve sonrası medeniyetlere ait eşsiz eserlere sahibiz. Bunların farkında olacağız ve gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz. Bu kültürel zenginlik, Türkiye markasının tanıtımı noktasında da en büyük gücü teşkil edecek" diye konuştu. Akdeniz yöresine özgü bir çiçek türü olan begonvillerle süslenen lahdin örtüsünü Bakan Numan Kurtulmuş açtı. Herakles Lahdi, kendisiyle aynı kaderi paylaşan müzedeki ikizi Herakles Lahdi ve Yorgun Herakles heykeliyle de komşu oldu.
BİZE ULAŞIN