15 Temmuz şehidinin gözüyle Türkiye

15 Temmuz darbe girişiminde şehit edilen fotoğrafçı ve gazeteci Mustafa Cambaz’ın Türkiye’yi il il gezerek çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açıldı. Sergi 7 Ekim’e kadar gezilebilir

15 Temmuz şehidinin gözüyle Türkiye

15 Temmuz darbe girişiminde Çengelköy'de şehit edilen fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Mustafa Cambaz'ın çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, İstanbul'da açıldı. Sergi, iki hafta sonra ise aslen Batı Trakya Türkü olan Cambaz'ın doğup büyüdüğü Yunanistan'ın Gümülcine şehrinde kapılarını açacak.
Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları ve TBMM Milli Saraylar'ın desteğiyle şehit Mustafa Cambaz'ın eserlerinden oluşan fotoğraf sergisi Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde gezilebilir. 7 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek sergide, şehit Cambaz'ın çektiği, Türkiye'nin değişik bölge ve yerleşim yerlerindeki tarihi, estetik ve kültürel değer taşıyan eser ve mekânların fotoğraflarına yer veriliyor.
Kendini "kayıt fotoğrafçısı" olarak tanımlayan Mustafa Cambaz, 2000'li yıllardan itibaren farklı mevsimlerde bütün Türkiye'yi il il gezerek ulu camileri belgeleyen fotoğraflar çekti. Bu fotoğraf arşivini kendi adını taşıyan bir web sitesi açarak karşılıksız olarak ilgililerin yararına sundu. Daha sonra bin civarında kareden oluşan bir albüm, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Yayınları arasında "Türkiye Ulu Camileri" adıyla kitap olarak basıldı. Aslen Batı Trakya Türklerinden olan şehit Mustafa Cambaz'ın anısına düzenlenen fotoğraf sergisi, İstanbul'dan sonra 14-21 Ekim günlerinde doğup büyüdüğü Gümülcine şehrinde de ziyaretçilere açılacak.
Mustafa Cambaz, İstanbul Çengelköy'de şehit edildi.

BİZE ULAŞIN