Sahillerimiz temizleniyor

Sahillerimiz temizleniyor

Kentte, mayıs-eylül aylarında gerçekleştirilen temizlik çalışması ile sahiller ambalaj atıkları, sigara izmariti, pet şişe gibi birçok atıktan arındırıldı

  • Yaşam
  • Salı 10.10.2017
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce yürütülen çalışmalar kapsamında, mayıs-eylül aylarında sahillerden 16 bin 844 metreküp atık toplandı.
Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, kentte yüzme sezonunun sona ermesinin ardından midye kabukları ve yosunlaşma gibi olumsuzluklarla mücadele eden ekipler, sahillerde temizlik çalışması gerçekleştirdi. Kent genelinde tamamlanan aktif plaj temizlik hizmetlerinde 256 kişilik mobil ekip görev yaptı. Kum elemesi ve tesviyesi de yapılan çalışmalar kapsamında 11 plaj temizleme makinesi ve yosun temizleme araçları kullanıldı. Deniz sezonu boyunca rutin temizlik hizmetlerini yürüten ekipler, sahilleri ambalaj atıkları, sigara izmariti, pet şişe gibi birçok atıktan arındırdı.

PLAJLARIN SU KALİTESİ YÜKSELDİ
Büyükşehir Belediyesi'nin son yıllarda hizmete aldığı ileri biyolojik arıtma tesisleri ile deniz yüzeyi ve kıyılarda yürütülen çalışmalar, İstanbul'u çevreleyen denizlerin temizliğinde önemli rol oynuyor. Ekiplerin denizlerin kirlenmesine karşı aldığı tedbirler ve etkin denetimler de deniz kirliliğini çok büyük ölçüde önlüyor. Yapılan çevre yatırımları ve alınan tedbirler, İstanbul'daki plajların su kalitesinin de yükselmesini sağladı. Bu yıl İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce şehir genelindeki yaklaşık 90 plajdan düzenli aralıklarla alınan numunelere yapılan ölçümlerde su kalitesi yüksek çıktı. Yaz tatilini İstanbul'da geçiren İstanbullular günübirlik olarak plajlara yoğun ilgi gösterdi. Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarıyla İstanbul'un 628 kilometrelik sahil şeridi denize girilebilme kriterlerine ulaştı.

4 BİN 800 KİŞİ KURTARILDI
Büyükşehir Belediyes'inin temizlik ve cankurtaran hizmeti verdiği plajlarda deniz sezonu boyunca 4 bin 800 boğulma vakasına müdahale edilerek, insanlar boğulmaktan kurtarıldı. Bu çalışmalar kapsamında 2017 sezonunda, 481 cankurtaran personeli ile 35 jet-ski, 7 kurtarma botu, 2 amfibik kurtarma jeti (kara&deniz aracı) 14 ATV, 2 drone (hava aracı), 190 gözetleme kulesi ile hizmet verildi.
BİZE ULAŞIN