Hasbahçe imara açılmayacak

SABAH’ın ‘Kültür Sanat Buluşmaları’na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Hürriyet’in “Hasbahçe’ye İmar” haberi için “Böyle bir şey söz konusu dahi değil” dedi. Aynı gün Bakanlık’tan resmi yalanlama da geldi

Hasbahçe imara açılmayacak

SABAH gazetesi geleneksel "Kültür Sanat Buluşmaları" kapsamında, kültür ve sanatın önde gelen temsilcileriyle bir araya gelmeye devam ediyor. SABAH, kültür sanat temsilcileri ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'u buluşturdu. Çırağan Sarayı'nda dün gerçekleşen kahvaltıya Turkuvaz Medya mensupları katıldı.
Sözlerine Kültür-Sanat adına bu organizasyonu gerçekleştirdiği için SABAH gazetesine teşekkür ederek başlayan Kurtulmuş, medyada yer alan "Hasbahçe'ye İmar" başlıklı haber ve sonrasında sosyal medyada Topkapı Sarayı bölgesinin imara açılması yönünde yapılan yorumlar üzerine açıklama yaptı. Kurtulmuş, "Zihnimizden geçen orayı tamamen trafikten arındırarak Çatladıkapı'dan Sepetçiler Kasrı'nını olduğu alana kadar olan bölgeyi Topkapı Sarayı'nın alanı haline getireceğiz. Orası hiçbir şekilde imara açılmayacak. Böyle bir şey söz konusu dahi değil. Kimsenin endişesi olmasın. Orada hiçbir yapı yeni yapı olmayacak. Tarihi olarak var olan kasırlar da ihya edilecek. Tarihi bahçenin genişletilmesi için alınmış bir karardır" dedi.

'HABER GERÇEK DIŞI'
Aynı gün Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hürriyet gazetesinde çıkan "Hasbahçe'ye İmar" haberiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Tarihi Yarımada'nın imara açılmak istendiği iddialarının reddedildiği açıklama şöyle:
"Hürriyet gazetesinde yayımlanan Hasbahçe'ye İmar başlıklı haber tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu haber Tarihi Yarımada'nın yapılaşmaya ve imara açılmak istendiği algısını oluşturarak kamuoyunu yanıltmayı hedeflediği açıktır. Ahırkapı Feneri ile Sepetçiler Kasrı arasındaki alanın imara açılması ya da burada yeni yapılaşmaya izin verilmesi söz konusu değildir. Bilinmelidir ki bir dünya mirası olan Topkapı Sarayı'na ve çevresindeki tarihi dokuya zarar verilmesine asla müsaade edilmeyecektir."TAŞ BİLE KONULAMAZ
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de Hürriyet'in haberine tepki gösterdi. Ahırkapı Feneri ile Sepetçiler Kasrı arasındaki alanın imara açılması ya da burada yeni yapılaşmaya izin verilmesinin söz konusu olmadığını belirten Demir, "Burada asla inşaat söz konusu değil. Koruma amaçlı imar planlarına aykırı taş bile koyamazsınız" dedi.

BİZE ULAŞIN