Yeniden doğuşun adı: Yasmin

Suriye’de patlamada bir gözünü kaybeden Yasmin Koulko (9) annesiyle geldiği Türkiye’de okula yazdırıldı; tüm eğitim ve sağlık masrafları karşılandı. 15 kez ameliyat edilen minik kıza protez göz de alındı

Yeniden doğuşun adı: Yasmin
Avcılar Kaymakamlığı, Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü, Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Avcılar Belediyesi'nin iki yıldır sürdürdüğü "Sokaktan Okula" ve "Kardeş Öğrenci" projeleri yüzde 90'ı Suriyeli olmak üzere 700 çocuğun okullu olmasını sağladı. İki proje, çocukları dilendirilmekten, mendil satmaktan ve sokakta ölümle burun buruna kaldıkları yaşamdan kurtardı. Onlardan biri de 9 yaşındaki Suriyeli Yasmin Koulko... Yasmin ve ailesi Halep'te yaşıyordu. Dedesi, babası ve ağabeyi iç savaşta öldü. O ve annesi bombalı saldırıda ağır yaralandı. Şarapnel parçaları, her ikisinin de sağ gözünü kör etti. 18 ay önce Türkiye'ye sığındılar. Avcılar'daki akrabalarının evine yerleştiler. Gözünü çalan bomba, Yasmin'in psikolojisini de bozmuş, hayatını karartmıştı. Ta ki, bir gün İstanbul Emniyeti Mobil Huzur Timleri kapısını çalana kadar... Polisler, Yasmin'in elinden tutarak onu, umut ve sevinç dolu bir hayatla tanıştıracakları kapıdan içeri soktu. Yasmin Koulko, "Sokaktan Okula Projesi" kapsamında okula yazdırıldı. Tüm eğitim ve sağlık masrafları karşılandı, tedavisi takip altına alındı. Masmavi gözlerinden birini kaybetmenin hüznünü yaşayan küçük kız ameliyat edildi. Protez göz alındı. "Benim oyunum. Benim terapim" projesiyle psikolojik destek aldı. Ve Yasmin, şimdi annesiyle birlikte Avcılar'da kendileri için tutulan bir evde yaşıyor. Okuyor, spor yapıyor, kişisel gelişim kurslarından faydalanıyor. Diğer 700 çocuk gibi Yasmin'i de mutlu ve umutlu bir gelecek bekliyor...

YASMİN VE KARDEŞLERİ...
Yasmin ve projedeki Suriyeli 30 yetim çocuk, "Kardeş Öğrenci" projesiyle de 30 kolej öğrencisi ile eşleştirildi. Kolej çocukları, harçlıklarıyla aldıkları hediyeleri Suriyeli kardeşlerine hediye etti. Hem yetim hem de gazi olan Yasmin, misafir öğrenci olarak gittiği okulda şu sözleriyle duygu dolu anlar yaşattı: "Savaştan önce güzel bir yaşamımız vardı. Sokakta oyunlar oynardık. Babam bizi arabayla gezmeye götürürdü. Evde de babamla oyun oynardık. Annem çok güzel yemek yapardı, okulum da çok güzeldi. Arkadaşlarımla oynardık. Bir gün babam ve annemle otururken evimize bomba düştü. Gözümü kaybettim ve yaralandım. 15 kez ameliyat oldum. Babam şehit oldu. Türkiye'ye geldik. Bizi aileniz gibi gördünüz. Herkes öyle gördü. Türkiye'ye çok teşekkür ederiz. Anne ve babanızı üzmeyin. Benim babam artık yok."

SOSYAL DESTEK
Projeler kapsamında ayrıca Avcılar'daki bölge sakinleri ve STK'ların destekleriyle 87 aileye ev kiralandı, ev eşyaları verildi. Farklı ülkelerden 500 yetişkine iş imkanı sağlandı. 3 bin 500 çocuğa okul yardımı, 10 bin aileye kıyafet desteği yapıldı. 350 çocuğun diş tedavisi yapıldı, 20 engelliye tekerlekli sandalye alındı, 500 kişiye ilaç yardımı yapıldı. Savaş mağduru kadınlar ile kız çocuklarına yönelik psikolojik ve sosyolojik etkinlikler düzenlendi.

YEPYENİ BİR YAŞAM
İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan'ın uygulamaya soktuğu Mobil Huzur Timleri, Yasmin gibi 700 çocuğa umut oldu. Sokaklarda veya aileleriyle zor şartlarda yaşayan çocuklar tespit ediliyor. İki yılda 700 çocuk, Atatürk Ortaokulu ve Leyla Bayram İlköğretim Okulu'na kayıt ettirildi.
BİZE ULAŞIN