Sürüklenen gemiye helikopterli operasyon

Bartın’da, fırtınanın sürüklediği Rus bandıralı geminin personeli, helikopterle kurtarıldı. Kar, Bolu ve Karabük’te sürücülere zor anlar yaşatırken, birçok kentte de mevsimin ilk karı yağdı

Sürüklenen gemiye helikopterli operasyon
Rusya'nın Rostov Limanı'ndan yüklediği demiri Bartın Limanı'na götüren Rus bandıralı "Nefterodovz 29" adlı kuru yük gemisi, dün sabah limana giriş için demirlediği İnkumu açıklarında fırtına nedeniyle sürüklendi. 2 bin 600 grostonluk gemiyi sürüklenmekten kurtaramayan personelin acil yardım sinyalini devreye sokması üzerine Sahil Güvenlik Karadeniz Grup Komutanlığı ekipleri, kurtarma çalışması başlattı. Önce Amasra Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı'na bağlı tekneler harekete geçti. Ancak fırtına nedeniyle oluşan dev dalgalar yüzünden gemiye denizden ulaşım sağlanamadı.MÜRETTEBATIN DURUMU İYİ
Bunun üzerine Samsun'dan helikopter talep edildi. Kısa sürede gelen Samsun Sahil Güvenlik Komutanlığı helikopteri, 6 kişilik Rus mürettebatı, gemiden alarak Bartın Limanı'na indirdi. Burada bekleyen sağlık görevlileri tarafından kontrolden geçirilen mürettebatın durumunun iyi olduğu belirlendi. Çalışmaları takip eden Bartın Valisi Nusret Dirim, "Gemi fırtına nedeniyle sürüklenmiş. Bu sabah SOS sinyali verince, sahil güvenlik ekiplerimiz olaya müdahale etti" dedi.


Helikopterle gemiden alınan 6 kişilik Rus mürettebat, Bartın Limanı'na götürüldü.

Kar yağışı da birçok kentte etkili oldu. Bolu Dağında dün sabah saatlerinde etkisini artıran kar bazı kesimlerde 50 santimetreye ulaşırken, sürücüler zor anlar yaşadı. Bolu kent merkezinde de lapa lapa kar yağdı. Karabük-Bartın Karayolu'nda, sabaha karşı başlayan yoğun kar 15 santimetreye ulaştı.


KARABÜK

MEVSİMİN İLK KARI
Kütahya kent merkezindeki kar 5 santimetreye ulaşırken, Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Ankara'nın Dikmen, Oran, İncek ve Ahlatlıbel, Kırıkkale'nin Keskin, Denizli'nin Çameli, Afyonkarahisar'ın Sandıklı, Isparta'nın Yalvaç, Balıkesir'in Sındırgı ve Kepsut, Çanakkale'nin Lapseki ilçelerinin yüksek kesimleri ve Kazdağları, Manisa'nın Alaşehir ve Demirci ilçelerinin yüksek kesimleri ile Spil Dağı, Aydın'ın Madran Dağı ile Bursa'nın Keles ve Orhaneli ilçelerinin yüksek kesimlerine yılın ilk karı yağdı. Kayak merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlıkları 50 santimetreye, Erzurum Konaklı'da 15 santimetreye ulaşırken, Kocaeli'nde bulunan Kartepe de beyaza büründü. Erzurum'da şehir merkezinde yarın başlaması beklenen kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığının sıfırın altında 9 derece kadar düşmesi tahmin ediliyor. Ardahan'ın Göle ilçesinin ise sıfırın altında 20 dereceyle soğukluk rekoru kırması bekleniyor.

Akif YAMAN - Şevval İNCİ - Kasım ŞAHİN - Tarık YILMAZ - Ali ALTUNDAŞ - Furkan NEHRİ - Ali Faik ATAY / SABAH
BİZE ULAŞIN