Gerçeği aratmayan deprem tatbikatı

Zeytinburnu’nda son 10 yılın en kapsamlı deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Senaryo gereği 6.7 büyüklüğündeki depremin ardından çalışma başlatan 18 kurumun koordinasyonu dikkat çekti

Gerçeği aratmayan deprem tatbikatı
İstanbul'da 18 kurumun katılımıyla gerçekleştirilen deprem ve arama-kurtarma tatbikatı gerçeği aratmadı. Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen eş zamanlı tatbikatta, ilk olarak 15 Temmuz Meydanı'nda kriz merkezi kuruldu. Siren sesiyle harekete geçen ekipler, senaryo gereği 6.7 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Makaracılar Sanayi Sitesi'nde çalışma yaptı. Depremde hasar gören binalarda bulunan vatandaşların zarar görmemesi için İSKİ su, İGDAŞ da doğalgaz vanasını kapattı, BEDAŞ ekipleri ise bölgeye verilen elektriği kesti. Ekipler arama-kurtarma çalışması yaparken, AFAD'ın canlı arama köpeği "Şiba" da enkaz altında kalan kişiye ulaştı. Göçüğün oluştuğu bölgeye taşları kırıp demirleri keserek giren ekipler, yaralı vatandaşı sedye aracılığıyla ambulansa taşıdı.

HASTA YAKINLARI UNUTULMADI
Arama-kurtarma ve yaralının ambulansa taşınması sırasında hasta yakınlarını canlandıran öğrenciler de sık sık ekiplere tepki göstererek baskı oluşturdu. Enkazdan kurtarılarak ambulansla Zeytinburnu Şehir Stadyumu'na taşınan yaralı, burada helikopterle hastaneye götürüldü. Daha sonra Kazlıçeşme açıklarında denizde alabora olan teknede mahsur kalan kişiler, acil müdahale botu ile kurtarılarak ambulansla hastaneye sevk edildi. Meydanda kurulan dev ekranlardan canlı izlettirilen tatbikat sırasında katılımcılara çorba ve çay ikramında bulunuldu.
BİZE ULAŞIN