‘Ayla benden şanslıydı’

Kore’de kurtarılan ve hayatı film olan Ayla’yı kurtaran askerlerden Astsubay Hüseyin Özoral’ın oğlu “Babamı hiç göremedim. Ayla benden şanslıydı çünkü o babamı gördü ve sarıldı” dedi

‘Ayla benden şanslıydı’
Türkiye'nin 90. Oscar Ödülleri için "yabancı dilde en iyi film" adayı olan Can Ulkay'ın yönettiği "Ayla" filmine konu olan Koreli kızı kurtaran askerlerden birinin de Samsunlu Astsubay Hüseyin Özoral olduğu ortaya çıktı. Hüseyin Özoral'ın inşaat mühendisi olan oğlu Erdoğan Özoral, babasının Ayla ile 17 Mayıs 1952'de çekilen ve arkasında "Bölüğümüzün kızı ve tugayımızın uğuru Ayla'yla son bir hatıra" yazılı fotoğrafları gösterdi. Fotoğrafın arkasında Ayla'nın Seul'deki bir yetimhaneye gönderildiği de yazıyor. Babasını hiç göremediğini söyleyen Erdoğan Özoral, "Babam savaş sırasında geçirdiği trafik kazası nedeniyle beyin hasarı yaşamış ve daha sonra tedavi gördüğü Ankara'da hayatını kaybetmiş. Babam yoğun bakımdayken ben doğmuşum. Babamı hiç göremedim ona hiç sarılamadım. Ayla benden daha şanslıydı. Çünkü o babamı gördü ve ona sarıldı" dedi.


Erdoğan Özoral, babasının berat ve madalyalarını saklıyor.

'AYLA GİBİ 10 ÇOCUK VAR'
Kore Gazisi babası Hüseyin Özoral ve arkadaşlarının Ayla gibi 10 çocuğu daha kurtardığını anlatan Erdoğan Özoral, "Babamın gönderdiği mektuplar ve fotoğraflardan Ayla'nın dışında 10 Koreli çocuğu daha ölümden kurtardıkları anlaşılıyor. Babamın başka çocuklarla da çekilmiş fotoğrafları var. 8 Şubat 1952'de başka kız çocuğuyla çekilen fotoğrafın arkasına da 'Kıymetli Anneme, ana ve baba şefkatinden yoksun Koreli bir yavru' diye yazmış" dedi. Babasına verilen madalyayı gururla saklayan Erdoğan Özoral şunları söyledi: "Ayla filmini seyretmek için sinemaya gittim ama sonuna kadar izlemeye yüreğim elvermedi. Çünkü babamın kahramanlığıyla ne kadar gurur duysam da baba sevgisi ve şefkatini yaşayamadım. Kore Hükümeti tarafından verilen Kore Devlet Nişanı ve madalyasını gururla saklıyorum. O madalyayı çocuklarıma önemli bir miras olarak bırakacağım."


Fotoğrafın arkasında "Bölüğümüzün kızı ve tugayımızın uğuru Ayla'yla son bir hatıra" yazıyor.
BİZE ULAŞIN