Sokaklardan gelip üniversiteye ‘bekçi’ oldu

Sokakta yaşayan arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar’a bekçi olma kapısını açtı. Kimlik kartı taşıyan Oscar, kampüse izinsiz girişlerde caydırıcılık görevi yapıyor

Sokaklardan gelip üniversiteye ‘bekçi’ oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından üniversite önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.
Kendisi gibi sokakta yaşayan arkadaşlarından ayrılıp İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü'nün ana kapısında ısrarlı bekleyişe geçen Oscar, azmiyle sadece düzenli bakım, mama ve sevgi değil, boynunda taşıdığı kurum kimlik kartına da hak kazandı. 'Bekçi' Oscar'ın hikayesini anlatan İstinye Üniversitesi Teknik ve Destek Hizmetler Direktörü Yalçın Yaman Durusoy, köpeğin üniversitede kendini güvende hissettiğini söyledi. Durusoy, "Bir gün ana giriş kapısında çok önemli bir misafir bekliyorduk. Oscar, arabanın etrafında dolaştı ve bizim yanımıza yattı. Biz de misafir beklediğimiz için endişeyle uzaklaştırmak istedik. Çok tatlı bir şekilde tekrar tekrar gelip, ayağımızın dibine yattı. Misafirlerimiz geldi ama Oscar o günden sonra buradan ayrılmadı. Kendini buraya ait hissettiği ve bizim yanımızda mutlu olduğu için burada kalmaya karar verdi" dedi.
Durusoy, "Oscar başarılara verilen bir ödül. Oscar da bize ödül oldu. Adını Oscar koyduk. Öğrenciler ve akademisyenler de Oscar'ı sahiplendi. Oscar'ın üniversite tarafından kurumsal olarak da sahiplenildiğini aktaran Durusoy, kendisine kimlik bastırdıklarını ifade etti.
BİZE ULAŞIN