Vefalı vazifenin mütevazı şoförü

İstanbul’da taksi şoförlüğü yapan ve 5 yıldır şehit aileleri ile gazilere ücretsiz hizmet veren Cemal Yüksek: “Şehit ailelerine hizmet onurdur, gururdur. Benim için bir vazifedir. Başımın üzerinde koltukları var”

Vefalı vazifenin mütevazı şoförü
Cemal Yüksek, İstanbul'da bir taksi şoförü... 24 yıldır taksi şoförlüğü yapıyor. 5 yıldır da şehit ailelerine ve gazilere ücretsiz hizmet veriyor. Aracının arka camında "Yurtta sulh cihanda sulh" ve "Şehit ailelerine ücretsizdir" yazılı. Onun vefalı hikâyesi, oğlu Ercan Deniz'in askerliği ile başlamış... Bingöl'ün Genç ilçesinde Jandarma Komando Timi'nde sıhhiye olarak görevini yapan Ercan Deniz'in iki arkadaşı bölücü terör örgütü PKK'lı teröristlerce karakola yapılan baskında şehit düştü. Cemal Yüksek, 5 yıl önce yaşadığı o günleri şöyle anlatıyor: "Oğlumun terhisine bir ay vardı. İki arkadaşı kollarında can verdiğinde beni aradı. 'İki arkadaşım şehit oldu. Ben neden ölmedim de onlar öldü' dedi. Ben yaşanan bu olaydan sonra oğlumun benimle konuşmasından oldukça etkilendim. Allah hepsine sabırlar versin. Bütün şehit ailelerine... Yaşadıkları kolay bir şey değil."

"ONLAR İÇİN NE YAPSAK AZ"
5 yıldır bu hizmeti sürdüren, aracının her yerinde Türk bayrakları ve Atatürk fotoğrafları bulunan ve şehit ailelerinin acılarını paylaştığını söyleyen 47 yaşındaki Cemal Yüksek, "Şehit ailesi olduklarını söylemeleri yeterli oluyor. Kendimi onların yerine koyuyorum; onlara borçlu hissediyorum. Yaşadıklarını anlattıklarında insan duygulanıyor, gözleri doluyor ve içi kabarıyor. Onlar için ne yapsak az... Şehit ailelerine hizmet etmek onurdur ve gururdur; benim için bir vazifedir. Başımın üzerinde koltukları var" ifadelerini kullanıyor.
Yüksek, "Sadece ben değil, farklı meslek gruplarında bu şekilde hizmet veren çok arkadaşım var. Ben inanıyorum ki; bizim camiamızda her bir arkadaşım, bilmeleri halinde şehit ailelerini gidecekleri yerlere ücretsiz götürür" diyor.
Yüksek, "Keşke her gün aracıma binseler. Her gün şehit ailelerine ve gazilerimize hizmet verebilsem" diyerek mütevazı kişiliğini yansıtıyor. Fedakâr taksici son olarak şunları dile getiriyor: "Ülkemize yönelik çok yönlü saldırılar var. Özellikle bugünlerde millet olarak birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz..."
BİZE ULAŞIN