Lodos, Boğaz kapattı

Şiddetli lodos İstanbul’a dev dalgalar getirdi. Vapur seferleri iptal oldu. Bursa’da uçan çatılar araçların üstüne devrildi. Çanakkale Boğazı transit geçişlere kapatıldı

Lodos, Boğaz kapattı
Şiddetli lodos ve fırtına Marmara'yı adeta felç etti. İstanbul'da dev dalgalar sahilleri döverken, şehit hatları vapur seferleri ile İDO'nun seferleri iptal edildi. Çanakkale'de gece yarısı başlayan ve sabah saatlerinde etkisini artıran fırtına ve şiddetli yağış nedeniyle boğaz çift yönlü transit gemi geçişlerine kapatıldı. Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde bulunan yerli ve yabancı bandıralı 41 şilep ve tanker, hızı zaman zaman 60 kilometreye ulaşan lodos nedeniyle Süleymanpaşa ve Şarköy sahiline demirledi. Lodos nedeniyle yüksekliği zaman zaman 3 metreyi bulan dalgalar, Süleymanpaşa sahilindeki bankları yerinden söktü. Balıkçılar da Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına sığındı. Balıkesir'in Edremit Körfezi'nde hızı 70 kilometreyi bulan şiddetli lodos nedeniyle boyları 2-3 metreye ulaşan dalgalar sahil bandında bağlı olan küçük balıkçı teknelerine zarar verdi. Yunus Emre Parkı'nda kıyıya bağlı küçük balıkçı teknelerinden 4'ü battı. Bursa'da hızı saatte 70 kilometreyi bulan lodos ağaçları devirdi, tabelaları söktü, çöp bidonlarını etrafa saçtı. Merkez Yıldırım ilçesinde bir evin çatısı uçtu. Çatının altında kalan bir otomobil hasar görürken, bazı parçalar diğer evlerin camlarına ve balkonlarına zarar verdi. Kocaeli'de de 6 katlı bir apartmanın çatısı uçunca, 15 eve zarar verdi.

KARS EKSİ 25'İ GÖRDÜ
Doğu'da soğuk hava etkisini sürdürüyor. Karın ardından Kars'ta, önceki gece hava sıcaklığı eksi 25 dereceye kadar düşünce, kentte adeta her şey buz tuttu. Otomobiller, evlerdeki sular, camlar, hatta kapı kolları dahi donarken, kırağı tutan ağaçlar, tabla gibi görüntüler oluşturdu. Evlerin kapı kolları dondu.

Barış SÖZAL-Birkan DÜZENLİ-Tuna ÇAM/SABAH
BİZE ULAŞIN