Sümela Manastırı'ndaki restorasyon çalışmaları 2,5 yıldır sürüyor

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve 22 Eylül 2015 tarihinde restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’nda restorasyon çalışmaları 2,5 yıldır sürüyor. Restorasyon çalışmalarının bu yılın Ağustos ayında bitirilmesi planlanırken, şimdilik bu pek mümkün görünmüyor.

Sümela Manastırı'ndaki restorasyon çalışmaları 2,5 yıldır sürüyor

SÜMELA MANASTIRI'NDA ÇALIŞMALAR 2,5 YILDIR SÜRÜYOR

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve 22 Eylül 2015 tarihinde restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan 'un Maçka ilçesindeki tarihi 'nda restorasyon çalışmaları 2,5 yıldır sürüyor. Restorasyon çalışmalarının bu yılın Ağustos ayında bitirilmesi planlanırken, şimdilik bu pek mümkün görünmüyor.

30 ay önce restorasyon çalışmalarına başlanan Sümela Manastırı'nda bugüne kadar manastır ve ziyaretçiler için tehlike oluşturan kayalar 20 kişilik endüstriyel dağcı ekibi tarafından tek tek 200 metrelik yamaçtan aşağıya düşürülerek sarp yamaçlar temizlenirken, çalışmanın en zor bölümünü taş düşürme işlemi oluşturuyor. Manastırın üst kısmındaki büyük kaya parçaları kafesler içine alınarak kayalar kırılırken, kırılan kaya parçaları asansör sistemi ile aşağıya taşınıyor. Tarihi yapılarda bu tarz bir restorasyon çalışmasının dünyada tek olduğu belirtilirken, Sümela Manastırı'nın yamaç güvenliği çalışmaları ile ilgili olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ile "Sümela Manastırı'nda Düşme Tehlikesi Arz Eden Bloklara İlişkin Jeolojik, Jeofizik ve Jeoteknik Yöntemlerle Araştırılması" konulu Ar-Ge çalışması yapıldı.

BİZE ULAŞIN