Çarşamba 11.11.2021
Son Güncelleme: Perşembe 11.11.2021

Haydi Türkiye Cuma’nın umudu ol

Haydi Türkiye Cuma’nın umudu ol

Mardin Kızıltepe'de yaşayan bir çocuk babası Cuma Yıldız, üç yıl önce tadilat için çıktığı evinin çatısında dehşeti yaşadı. Bakım onarım yaptığı sırada evin bir metre yakınındaki yüksek gerilim hattından elektrik akımına kapılan baba ağır yaralandı, 3 ay yoğun bakımda kalıp 12 ameliyat geçirdi. Önce iki kolunu ardından da bir bacağını yitiren Yıldız ise eski günlerine dönebilmek için biyonik kol ve bacağın hayalini kuruyor. SABAH'a konuşan talihsiz adam, "Tekrar işimi, hayatımı ellerime almak istiyorum" diyor. Cuma Yıldız, yeniden yaşama tutunmasını sağlayacak 2 milyon lira değerindeki protez uzuvlar için Mardin Valiliği onayıyla bağış kampanyası başlattı.

ABONE OL

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde yaşayan Cuma Yıldız (30), eşi ve 6 yaşındaki kızına bakabilmek için bazen inşaatlarda duvar ustası olarak bazen ise aşçı olarak çalışıyordu. Yıldız, 3 yıl önce su akıtan damı tamir etmek için evinin çatısına çıktı. Ruhsatsız olan binanın damında elinde keserle tadilat yapan Yıldız, bir anda çatının bir metre yakınındaki yüksek gerilim hattından elektrik akımına kapıldı, ölümle burun buruna geldi.

12 AMELİYAT GEÇİRDİ

Yıldız tam 3 ay boyunca yoğun bakımdan çıkamadı, 12 ameliyat geçirdi. Önce iki kolunu ardından da bir bacağını kaybetti. Çalışamaz hale gelen Yıldız işini de kaybedince, tek geçim kaynağı devletten aldığı engelli maaşı eşinin aldığı bakıcı maaşı oldu. Mahkemeye başvurdu, yaşadığı bina ruhsatsız olduğu için bir de kusurlu bulundu. Hayatı altüst olan genç babanın umutlarını ise biyonik kollar ve bacağa sahip olma şansı yeşertti. Biyonik protezlerle tekrar eski günlere dönebilmenin hayaliyle yaşayan Yıldız, protez uzuvların yaklaşık 2 milyon liralık maliyetini karşılayabilmek için Mardin Valiliği onaylı bağış kampanyası başlattı. Yaklaşık 6 ayda 240 bin lira bağış toplayabilen Yıldız, biyonik uzuvlarıyla tekrar ailesinin geçimini sağlayabildiği hayatına kavuşabilmek için adeta gün sayıyor.

BİR DAHA ÇALIŞAMADI

Yaşadığı kazanın ardından kendi ihtiyaçlarını gideremez hale geldiğini belirten Cuma Yıldız, altüst olan hayatını SABAH' a anlattı. Yıldız "Kazadan sonra çok zor zamanlar geçirdim. İki kolumu ve bacağımı kaybedince bir daha çalışamadım. Bina ruhsatsız olduğu için kusurlu bulundum. Kendi başıma su dahi içemediğim için eşim benim yanımdan ayrılamıyor, çalışma fırsatı da bulamıyor. Şu an devletten aldığım engelli maaşı ve eşimin bakıcı maaşı ile geçinmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

HAYATIMI GERİ KAZANMAK İSTİYORUM

Yıldız "Kızım 6 yaşında okula başlayacak. Gözümün önünde büyüyor ama ben o doya doya sarılamıyorum. Biyonik protezlerle kızıma sarılabilmek için gün sayıyorum ancak önümde büyük bir engel var. Maliyeti karşılayabileceğimden çok daha yüksek. Mardin Valiliği'nden aldığım destekle bağış kampanyası başlattım. Şükürler olsun ki 6 ayda 240 bin lira bağış toplayabildik ve gerisini getireceğimize de inancım tam. Çok şey istemiyorum, kızıma, aileme bakabilmek, eski hayatımı geri kazanabilmek istiyorum" dedi.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Pop'un dev isimlerinden Beyonce!
Türkçe Pop’un duru sesi Burcu Güneş!