LEVENT TÜZEMEN LEVENT TÜZEMEN

Eray güven kazanmış

Kulakları çınlasın değerli arkadaşım Yıldırım Uran ve kaleci antrenörlerinden Metin Mert ile geçen sezon Galatasaray-Sivasspor kupa maçından önce TT Arena'da sohbet ediyorduk. Konu kalecilerin performansıydı. Eray İşçan ile ilgili yorumumda, "Esnemiyor. Uzun boyuyla hava toplarını alamıyor. Yer tutmasını bilmiyor" demiştim.
Metin Mert de bana, "Haklısın ama çok genç ve tecrübesiz. İnan çok çalışıyor. Kendisini geliştirecek kapasiteye sahip.. Fiziği mükemmel. Göreceksin iyi kaleci olacak" diyerek Eray'a güvendiğini anlatmıştı.
SABAH Spor Servisi Galatasaray-Celta maçındaki kurtarışlarından dolayı Eray için, "Fernando Eray" başlığını atmış, doğru da yapmış. Eray'da ciddi bir gelişme olduğunu Celta Vigo maçında gözlemledim. Yüksek toplara müdahalesi, yer tutuşu, pozisyon takibi ve yere yatarak tuttuğu topları sektirmemesi çok olumluydu. En önemlisi Eray, forvetleri çabuk, hızlı ve yaratıcı oyunculardan kurulu Celta hücumlarında etkili kurtarışlar yaparken güvenliydi. Bir kalecinin güven kazanması başarı merdivenlerini hızla tırmanmasını sağlar. Eray'ın kapatamadığı eksiği topu oyuna ayakla sokarken Muslera gibi isabetli atamıyor. Bunu geliştirmek için Taffarel'den daha fazla ders almalı.