Adıyaman SMMMO’dan Mali Tatil Uygulama Açıklaması

Adıyaman SMMMO’dan Mali Tatil Uygulama Açıklaması
Adıyaman Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Nazif Atalay mali tatil uygulamasıyla ilgili açıklama yaptı.
Adıyaman SMMMO Başkanı Nazif Atalay, mali tatilin Temmuz ayının ilk günü itibariyle başladığını belirterek, 20 Temmuz günü tatilin sona erdiğini kaydetti.
Nazif Atalay açıklamasında, “Mali tatil, her yıl Temmuz ayının birinci gününden (Haziran ayının son gününün resmi tatil olması halinde ise Temmuz ayının ilk iş gününü takip eden günden) başlayarak aynı ayın yirminci günü sona erecektir.
Gümrük İdareleri, İl Özel İdareleri ve Belediyeler tarafından tarh veya tahsil edilen (ithalde alınan katma değer vergisi, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi gibi) vergi, resim ve harçlar hakkında mali tatil uygulanmayacaktır. Ayrıca, kaynak kullanımını destekleme fonu kesintilerine ilişkin olarak verilmesi gereken bildirimlerin verilme ve ödeme süreleri de mali tatil nedeniyle uzamayacaktır. Diğer taraftan, özel kanunlarında ödeme süreleri tespit edilmemiş amme alacaklarının ödeme sürelerinin, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tayin edilmesi ve tayin edilen sürelerin de Mali Tatile Rastlaması halinde bu alacaklar için belirlenen ödeme sürelerinin, mali tatil nedeniyle uzaması söz konusu olmayacaktır” dedi.
BİZE ULAŞIN