Afyonkarahisar Nüfusunun Yüzde 16,6’sını Genç Nüfus Oluşturuyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Manisa Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Afyonkarahisar nüfusunun yüzde 16,6’sını genç nüfusun oluşturduğu belirtildi.
Konu ile ilgili TÜİK’ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye, Avrupa Birliği ülkelerine göre oldukça genç bir nüfusa sahip olmasına rağmen yaklaşık 8 yıllık bir gelecek içerisinde doğuşta beklenen ömrün uzaması ve toplam doğurganlık hızındaki azalış nedeniyle gittikçe yaşlanan bir nüfusa sahip olunmasının beklendiği ifade edildi. Ege Bölgesi illerine bakıldığında “15-24” yaş grubundaki genç nüfusun en fazla olduğu kentin 596 bin 171 kişi ile İzmir olurken, en az olduğu ilin ise 52 bin 814 kişi ile Uşak ili olduğu kaydedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Ege Bölgesi kentleri arasında ‘15-24’ yaş grubundaki genç nüfusun toplam nüfusa oranı en fazla olan iller yüzde 16,6 ile Afyonkarahisar ve Kütahya illeri olurken en düşük olan il yüzde 13,3 ile Muğla olarak gerçekleşmiştir. Afyonkarahisar 2014 yılında 117 bin 96 olan ‘15-24’ yaş grubundaki genç nüfusu ile en fazla genç nüfusa sahip 32. il olurken, Ege Bölgesi illeri arasında 6. sırada yer almaktadır. Genç nüfusun (15-24 yaş) toplam nüfus içindeki oranı ise yüzde 16,6 olup Afyonkarahisar bu değer ile en yüksek genç nüfus oranına sahip 37. kent olmuştur. Ege Bölgesi illeri arasında ise bu değerle Kütahya’yla birlikte ilk sırayı paylaşmaktadır.”
BİZE ULAŞIN