Bu katliamı durdurun

Serik'in Gebiz Beldesi'nde bulunan ormanlık alanda çevre katliamı yaşanıyor. Ormanlık alana dökülen tonlarca çöp doğal yaşamı yavaş yavaş öldürüyor

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Serik'in Gebiz Beldesi Kahyalar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ormanlık alanda tam anlamıyla bir çevre katliamı yaşanıyor. Çevre halkının iddialarını göre Gebiz Belediyesi ve belde sınırları içerisinde faaliyet gösteren fide firmaları, her gün bu alana tonlarca çöp döküyor. Tüm gelişmelerden haberdar olan yetkililer olaya sadece seyirci kalıyor.

2 KİLOMETRELİK ALAN

Yaklaşık 2 kilometrelik bir alana yayılmış olan çöplerden sızan asitli sular ağaçların kurumasına sebep olurken, şehir merkezine yaklaşık 5 dakika mesafede olan alandan yayılan pis kokular neredeyse yerleşim yerinden hissedilebilecek düzeye ulaşmış durumda. Evsel atıkların arasında bulunan cam kırıkları ise yangın çıkartmak için an kolluyor. Metrelerce uzanan çöp yığınları rüzgarında etkisiyle çok büyük bir alanı etkisi altına alıyor.

DUR DİYEN YOK

Alana yıllardır çöp atıldığını söyleyen belde halkı hiç kimsenin gidişata dur demek için bir girişimde bulunmadığını belirtirken, bölgenin hali anlatılanları fazlasıyla kanıtlıyor.

ÇEVRE HALKI SUSKUN
Vatandaşlar bölgede yaşananlarla ilgili yetkili makamlara defalarca şikayette bulunduklarını, her görüşmede çeşitli yollar ile susturulmaya çalıştıklarını iddia etti. Yetkililerin rüşvet ya da korkutarak ses çıkaranları sindirmeye çalıştıklarını söyleyen mahalle sakinleri, kimlikleri ile açıklama yapmaktan çekindiklerini ifade etti.

15 YILDIR AYNI DOĞA KATLİAMI
Gebiz Beldesi Yunuslar Mahalle Muhtarı Fikri Şimşek bölgenin geçmişi hakkında bilgi vermeyi kabul ederek şunları söyledi: "Bu alana 15 yıldır çöp dökülüyor. Çöplerin büyük bölümünü çevrede faaliyet gösteren fide firmaları döküyor. Ayrıca Gebiz Belediyesi de çöp dökmek için bu alanı kullanıyor. O bölgenin alanını çöp dökülmesi için Orman Müdürlüğü'nün dozerleri düzenledi. Zaman zaman çöpler toprağa gömülüyor. Gebiz Belediyesi de o bölgeye çöp dökülmesine izin veriyor. Burada bir rant var."